Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Historie mluví jasně. Každá krize pomine, stačí vytrvat.

Zažíváme investiční déjà vu. Odborníci radí, statistiky ukazují a analytici předpovídají… Ze všech těchto informací jsme zmateni a spoléháme se na nejrůznější prognózy. Jen si vzpomeňme, něco podobného jsme před nedávnem na finančním trhu zažívali v souvislosti s covidovou pandemií. Jaké si z toho všeho vzít ponaučení a do čeho se vyplatí investovat?

Nenechte se vlákat do pasti analytiků

Pojďme se společně podívat na začátek roku. Bedlivě se sledovala čísla nakažených a vznikly pochybnosti, jestli má smysl investovat do technologických firem nebo se přesunout do hodnotových. Velkým tématem byly pochopitelně i úrokové sazby a jejich vliv na akciové fondy, nemovitosti a hypotéky. Ale také téma inflace a jak na ni vyzrát. Články v tu dobu radily, jak investovat a co nejlépe zhodnotí naše peníze. Jenže během dvou měsíců je najednou vše jinak.

Co dělat když nastane finanční krize?

Barton Biggs ve své knize radí, že v kritických momentech a situacích máme sledovat, co dělá trh jako celek a neposlouchat názory analytiků. Trh je jakési naše kolektivní vědomí a všechno, nad čím nejrůznější experti přemýšlejí, je už dávno oceněné. Nenechte se zviklat „zaručenými radami“ a zůstaňte věrní svému finančnímu plánu. Historie mluví jasně, nic netrvá věčně.

Co v podcastu uslyšíte:

  • Proč jsou prognózy expertů důvěryhodné jako předpověď počasí na měsíc.
  • Jak reagovaly indexy v nejrůznějších geopolitických situacích (útok na Pearl Harbor, válka v Afgánistánu, válka v Iráku aj.).
  • Jak se vypořádat s finanční nejistotou.
  • Jakou strategii a portfolio zvolit.
  • Do jaké míry investovat do zlata, komoditních fondů, Bitcoinu.
  • Proč se vyhnout unáhleným změnám portfolia.
  • Jak nás mohou ovlivnit tzv. „mad money“ a proč se nenechat zlákat.
  • A mnoho dalšího.

Na téma investování v době krize jsme si povídali s Petrem Šimčákem v podcastu: Petr Šimčák: Jak na osobní finance v době krize.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik