Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Matúš Kuchálik: Jak inspirovat děti ke spoření?

Že nemá smysl bavit se s malými dětmi o penězích? Skutečně z toho ještě nemají rozumu? Hodnotu (a nejen peněz) vnímají už od útlého věku a několik studií ukazuje, že smysl to má. Pojďme si na několika příkladech ukázat, jak mluvit s dětmi o penězích a přirozeně je inspirovat ke spoření.

Než se rozhodnete téma financí před dětmi otevřít, je důležité se podívat, jaký vztah k nim máte vy. Převažují u vás obavy, že o peníze přijdete? Hádáte se o ně s partnerem/partnerkou? Nebo jste jako malý trpěli nedostatkem a teď si ho kompenzujete? Všechny své obavy a strachy přenášíte na své ratolesti a oni tyto vzorce automaticky berou za své. Dejte si na to pozor a buďte ke svým dětem upřímní. 

Spoření hrou

Pamatujete si na svou první věc, kterou jste si jako dítě za ušetřené peníze koupili? A vybavíte si ten pocit, kdy jste doslova hypnotizovali prasátko, jen aby v něm nějaká ta korunka přibyla? Nebo jste nedokázali ušetřit na nic a získané peníze hned utratili? Odolat náhlému pokušení, dlouhodobě plánovat a přemýšlet je něco, co by si naše děti měly rozhodně osvojit. Zajistí jim to nejen dobré finanční zázemí, ale výdrž uplatní i v jiných oblastech života. Jděte dětem příkladem, pracujte na sobě. Budeme rádi, když vám k tomu pomůže i poslech dnešního podcastu.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

  • Jaké byly skutečné výsledky marshmallow testu, který v nedávném rozhovoru zmiňoval Čeněk Stýblo a co o dětech vypovídaly.
  • Co prozradila studie o důvěře dětí k rodičům.
  • Jak učit děti spořit, plánovat a dívat se do vzdálené budoucnosti.
  • Poradíme, jak ustát scénu s plačícím dítětem, který chce sladkost a my mu ji nechceme dovolit.
  • Kdy použít vizualizaci a v jakých případech pomáhá.
  • Proč není zdravé srovnávat se s ostatními.
  • Do jaké míry má smysl odkládat dítěti peníze na spořící účet.
  • Jak to měl s penězi sám Matúš Kuchálik. 

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik