Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Matúš Kuchálik: Každé své pasivum zaplať aktivem

V dnešním díle si vysvětlíme, co toto pravidlo „pasivum zaplať aktivem“ znamená. Ukážeme si na konkrétním příkladu, jak ho použít, k čemu je dobré a jaké benefity z něj můžete v budoucnu těžit.

Abychom pochopili smysl a princip této myšlenky, vyjasníme si pojmy:

Pasivem rozumíme vše, co nám bere peníze z peněženky, oproti tomu aktivem nazýváme nástroje, které nám peníze přinášejí zpět.

Pojďme si jako příklad uvést automobil. Pro mě samotného je to pasivum, pouhý dopravní prostředek. Ovšem pro podnikatele to může být aktivum. Protože musí cestovat, spolehlivý vůz mu ušetří čas a následně vydělá peníze.

Pasivum zaplať aktivem

Když jsem byl před časem postaven před rozhodnutí, zda vyměnit své ojeté auto (doposud zachovalé a bez závad) za nové, nebo své volné prostředky využít jinak, vsadil jsem na mou osvědčenou vizualizaci „Rozhovor se svým starším JÁ“. O deset let starší Matúš mě ujistil, že by byl raději, kdyby v současné době byl finančně více nezávislý a následně mě podpořil v rozhodnutí, peníze investovat. Vzpomněl jsem si na mé oblíbené „každé svoje pasivum zaplať aktivem“ a pořídil si investiční byt. Složil jsem zálohu 10 % z ceny a zbytek pokryla hypotéka. Tím jsem vytvořil do budoucna aktiva a následně si zajistil rentu.

Okolí nás nutí plnit očekávání

Naše okolí, od určitého věku, příjmu a fáze podnikání očekává, že budeme mít auto, které nás dostatečně reprezentuje. Lidé často posuzují úspěch podle toho, co vidí. Já osobně když vidím někoho ve velmi drahém autě, zamýšlím se nad tím, o kolik chudší je jeho účet.

Nic není univerzální

Ovšem tento příklad nelze použít pro každého. Pakliže máte rodinu a nové auto skutečně potřebujete, nebo je to vaše srdcovka, po které celý život toužíte, není co namítat. Stále myslete na to, že za 20, 30 let si už nikdo nevzpomene, jaké jste v roce 2020 měli auto, ale budou se divit, že jste pánem svého času víc než oni.

Co v podcastu uslyšíte?

  • Vysvětlíme si dané pravidlo a pojmy.
  • Jak přeměnit pasivum na aktivum.
  • Co od nás očekává okolí a jak bychom se k tomu měli postavit.
  • V čem nám pomůže rozhovor s naším starším já?

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik