Už na základní škole jsme se učili, že každá akce vyvolá reakci. Tento třetí Newtonův zákon můžeme pochopitelně najít i v oblasti našich financí a investování. Někdy si ale plně všechny důsledky neuvědomujeme a některé situace nás dokáží nemile zaskočit. V následujících deseti minutách si ukážeme, jaký následný efekt mohou mít unáhlené investice a jak se jim příště vyhnout.
Proč děláme unáhlené investice?
Kdo z nás to nezná? Necháme se zlákat výhodnou nabídkou a ani si neuvědomujeme, že třeba právě toto zbrklé rozhodnutí může vytvořit škody, nebo nepříjemné nepředvídatelné situace. A čím to? Většinou se necháme svést předsudky (o těch jsme si povídali v minulém podcastu s Michalem Stupavským) a bojíme se promarněné příležitosti rychle zbohatnout (tzv. FOMO efekt, i o tom jsme si říkali více).
Často jen stačí nad následky přemýšlet. Možná si nejste jisti, jak a jaké správné otázky si položit. V podcastu uvádíme několik příkladů i s řešením, které by vás mohly nasměrovat. Jako jeden za všechny uveďme „utrácení za zbytečnosti“. Kolik měsíčně utratíte za věci a služby, které kupujete jen ze zvyku? Nejsou vaše srdcovky a s přehledem byste bez nich dokázali žít? Zapřemýšlejte, jaké zvýhodnění by vám mohly přinést, kdybyste je správně investovali. Poslechněte si naše postřehy, které zlepší vaše příští rozhodování a plánování.
Co dalšího v podcastu uslyšíte?
- proč nepodceňovat následný efekt a co všechno může ovlivnit
- proč je dobré o financích mluvit se svým partnerem
- jaký dopad mohou mít unáhlené investice
- rozdíl mezi výhodným a nevýhodným penzijním pojištěním
- proč je nutné počítat s časem, který potřebujete ke spravování svých investic
- jaké otázky je vhodné si klást, abychom předešli chybným rozhodnutím
- a mnohem víc