Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Matúš Kuchálik: Unáhlené investice, hypotéky (efekt cihly)

Už na základní škole jsme se učili, že každá akce vyvolá reakci. Tento třetí Newtonův zákon můžeme pochopitelně najít i v oblasti našich financí a investování. Někdy si ale plně všechny důsledky neuvědomujeme a některé situace nás dokáží nemile zaskočit. V následujících deseti minutách si ukážeme, jaký následný efekt mohou mít unáhlené investice a jak se jim příště vyhnout.

Proč děláme unáhlené investice?

Kdo z nás to nezná? Necháme se zlákat výhodnou nabídkou a ani si neuvědomujeme, že třeba právě toto zbrklé rozhodnutí může vytvořit škody, nebo nepříjemné nepředvídatelné situace. A čím to? Většinou se necháme svést předsudky (o těch jsme si povídali v minulém podcastu s Michalem Stupavským) a bojíme se promarněné příležitosti rychle zbohatnout (tzv. FOMO efekt, i o tom jsme si říkali více).

Často jen stačí nad následky přemýšlet. Možná si nejste jisti, jak a jaké správné otázky si položit. V podcastu uvádíme několik příkladů i s řešením, které by vás mohly nasměrovat. Jako jeden za všechny uveďme „utrácení za zbytečnosti“. Kolik měsíčně utratíte za věci a služby, které kupujete jen ze zvyku? Nejsou vaše srdcovky a s přehledem byste bez nich dokázali žít? Zapřemýšlejte, jaké zvýhodnění by vám mohly přinést, kdybyste je správně investovali. Poslechněte si naše postřehy, které zlepší vaše příští rozhodování a plánování.

Co dalšího v podcastu uslyšíte?

  • proč nepodceňovat následný efekt a co všechno může ovlivnit
  • proč je dobré o financích mluvit se svým partnerem
  • jaký dopad mohou mít unáhlené investice
  • rozdíl mezi výhodným a nevýhodným penzijním pojištěním
  • proč je nutné počítat s časem, který potřebujete ke spravování svých investic
  • jaké otázky je vhodné si klást, abychom předešli chybným rozhodnutím
  • a mnohem víc

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik