Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Michal Stupavský: Růžové brýle, vlastnictví a iluze kontroly

Dali jste si jako novoroční předsevzetí začít investovat a budovat svou finanční nezávislost? Dejte si pozor na investiční chyby, které jsou důsledky zdánlivě banálních předsudků. Jak předsudky odhalit, a hlavně jim předejít, poradí investiční stratég a autor několika publikací o investování, Michal Stupavský.

Dnešním svátečním hostem je Michal Stupavský, který ve společnosti Conseq působí na pozici investičního stratéga, současně je držitelem mezinárodního certifikátu CFA a spoluautorem první české knihy o behaviorálních financích s názvem Investor 21. století. Jeho dalšími tituly jsou Slovník investora a Behaviorální finance.

Behaviorální ekonomie, která na rozdíl od té tradiční, přihlíží k tomu, že účastníci finančních trhů se nechovají vždy racionálně a podle jasných předpokladů. Jejich rozhodování ovlivňují nejrůznější informace a také jejich behaviorální předsudky. Společně s Michalem Stupavským se podíváme na ty nejběžnější a poradíme, jak se jim vyvarovat. A které předsudky například v rozhovoru zazní?

Přehnaný optimismus

Je jedním ze zásadních předsudků. Investoři se na finanční trhy, své investice a jejich výnosy dívají s růžovými brýlemi. Jsou příliš optimističtí, přesto že realita je mnohdy odlišná a drobní investoři jsou často zklamáni svým investičním výsledkem. V tomto případě Michal Stupovský radí: „Je třeba sledovat dlouhodobé historickéstatistiky a nenechat se zmást uplynulou výkonností.“

Nadměrné sebevědomí

Investoři jsou z krátkodobého horizontu několika měsíců nebo několika málo let velmi překvapeni volatilitou akciových trhů, která je vyšší, než zprvu očekávali. Je potřeba mít na mysli, že finanční trhy v historii vždycky kolísaly a není nutné vždy panikařit, ale často se vyplatí vytrvat.

Iluze kontroly

Díky tomuto předsudku si investoři mnohdy myslí, že mohou kontrolovat i zcela nekontrolovatelné. Ve skutečnosti mají kontrolu pouze nad tím, které z investičních nástrojů do svého portfolia zařadit. Jak říká Michal Stupavský: „V krátkodobém horizontu je vývoj na globálních finančních trzích jen „náhodná procházka“.

Dispoziční efekt

V tomto případě mají investoři tendenci prodávat investice, na které mají papírový zisk, příliš brzo a držet papírovou teoretickou ztrátu příliš dlouho (na toto téma dělal studii Terrance Odean, který byl před časem hostem našeho podcastu).

Ovšem nenechte se mýlit, i náš dnešní host se potýkal s těmito běžnými předsudky, a to především v jeho investičních začátcích. Dnes přiznává, že ho dobíhá tzv. „informační přetížení“. Jak se projevuje a je možné se mu bránit? I o tom si budeme povídat.

Co dalšího se v podcastu dozvíte?

  • Podrobněji rozebereme již zmíněné předsudky a přidáme další příklady.
  • Michal Stupavský objasní, jak se v dnešní době chovat na finančních trzích.
  • Poradí, jak si „šetřit“ na důchod, které investiční instrumenty je vhodné ve svém portfoliu vlastnit.
  • Odkryje i svou finanční strategii, jak sleduje své výdaje a jestli má rozhodující slovo při sestavování rodinného rozpočtu.
  • Zjistíme, jak by měl podle Michala Stupavského vypadat profesionální investor.
  • Proč se nenechat odradit krátkodobými propady na globálním finančním trhu.
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik