30 července

Matúš Kuchálik: Výdaje i kila navíc si zaslouží pozornost

V dnešním díle jsme si vzali na mušku výdaje. Ti z vás, kteří nás již delší dobu sledují, vědí, že jsem s vámi sdílel svůj osobní finanční report po dobu tří měsíců. Výdaje si přehledně rozdělil dle jejich charakteristik do jednotlivých skupin a poctivě zapisoval každou účtenku. Jaké byly výsledky a co mi tato výzva dala? V čem vy se můžete inspirovat? A co mají společného mé výdaje a přebytečná kila? To a mnohem víc, prozradí dnešní podcast.

More...

Důvod, proč jsem do této tříměsíční výzvy šel, byl jednoznačný. Mít jasno ve svých financích, znát své rezervy, naučit se s nimi pracovat a následně vás inspirovat. Jaký způsob zapisování si zvolíte, je čistě na vašem uvážení. Mně nejvíce vyhovuje mobilní aplikace, díky níž získávám detailní i celkový přehled. Mám ji neustále při sobě, a proto se mi nemůže stát, že bych na něco zapomněl.

Fixní výdaje, pasiva, investování

Aby má celková analýza měla smysl, bylo potřeba si jednotlivé výdaje pojmenovat a zařadit do skupin. Fixní byly ty nevyhnutelné (nájem, mobil, internet, energie, základní jídlo), pasiva označují náklady nad rámec základního živobytí (například: kino, drinky s přáteli, fitko, trenér, jídlo mimo domov, zábava, taxi, uklízecí služby atd.). Poslední skupinou je investování (do sebe – knihy, mentor; a celkové investice).

Během tří měsíců jsem získal perfektní přehled nad svým rozpočtem, našel svoje rezervy a zbavil se zbytečných výdajů. Získané prostředky jsem následně přesunul do svých srdcovek. Do věcí a služeb, které mi přináší radost a přesně tu energii, jakou vydělané peníze přinášet mají. Proč je důležité investovat do srdcovek a co nám to přináší jsme si pověděli v podcastu Utrácíte bezhlavě, nebo to jsou srdcovky?

Mám výdaje i kila pod kontrolou

Takové důsledné zaznamenávání, nejen účtenek, ale i přísunu kalorií, vám dodá přehled doslova k nezaplacení. Možná si s tímto puntičkářstvím budete připadat ve vašem okolí bláznivě, možná v obojím narazíte na několik nepříjemných „aha momentů“, ale zaručeně tím získáte sebevědomí, jistotu a přehled. Já tím mimo jiné dosáhl navýšení prostředků do svých srdcovek a úbytku 5 kil na váze. Peníze jsou energie, se kterou když se naučíte pracovat, tak... víc vám prozradí kouč Jan Mühlfeit: Propojte peníze se smyslem svého života.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

výdaje kila spotify
výdaje kila Apple

Štítky

Podcast


Mohlo by vás také zajímat: