Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Matúš Kuchálik: Výdaje i kila navíc si zaslouží pozornost

V dnešním díle jsme si vzali na mušku výdaje. Ti z vás, kteří nás již delší dobu sledují, vědí, že jsem s vámi sdílel svůj osobní finanční report po dobu tří měsíců. Výdaje si přehledně rozdělil dle jejich charakteristik do jednotlivých skupin a poctivě zapisoval každou účtenku. Jaké byly výsledky a co mi tato výzva dala? V čem vy se můžete inspirovat? A co mají společného mé výdaje a přebytečná kila? To a mnohem víc, prozradí dnešní podcast.

Důvod, proč jsem do této tříměsíční výzvy šel, byl jednoznačný. Mít jasno ve svých financích, znát své rezervy, naučit se s nimi pracovat a následně vás inspirovat. Jaký způsob zapisování si zvolíte, je čistě na vašem uvážení. Mně nejvíce vyhovuje mobilní aplikace, díky níž získávám detailní i celkový přehled. Mám ji neustále při sobě, a proto se mi nemůže stát, že bych na něco zapomněl.

Fixní výdaje, pasiva, investování

Aby má celková analýza měla smysl, bylo potřeba si jednotlivé výdaje pojmenovat a zařadit do skupin. Fixní byly ty nevyhnutelné (nájem, mobil, internet, energie, základní jídlo), pasiva označují náklady nad rámec základního živobytí (například: kino, drinky s přáteli, fitko, trenér, jídlo mimo domov, zábava, taxi, uklízecí služby atd.). Poslední skupinou je investování (do sebe – knihy, mentor; a celkové investice).

Během tří měsíců jsem získal perfektnípřehled nad svým rozpočtem, našel svoje rezervy a zbavil se zbytečných výdajů. Získané prostředky jsem následně přesunul do svých srdcovek. Do věcí a služeb, které mi přináší radost a přesně tu energii, jakou vydělané peníze přinášet mají.

Mám výdaje i kila pod kontrolou

Takové důsledné zaznamenávání, nejen účtenek, ale i přísunu kalorií, vám dodá přehled doslova k nezaplacení. Možná si s tímto puntičkářstvím budete připadat ve vašem okolí bláznivě, možná v obojím narazíte na několik nepříjemných „aha momentů“, ale zaručeně tím získáte sebevědomí, jistotu a přehled. Já tím mimo jiné dosáhl navýšení prostředků do svých srdcovek a úbytku 5 kil na váze. Vy se ovšem nemusíte ničeho obávat, spolu se s tím naučíme pracovat.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik