Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Osobní finanční report 3/2020 – bilance v karanténě

Březnový finanční report bych nazval “Marec (březen) – srdcovým výdajům konec!:) Současná situace se významně projevila ve financích nás všech. Finanční bilance dostala úplně novou podobu. Velmi stručnou, diametrálně odlišnou od předcházejících měsíců. Nezůstal kámen na kameni. Změna sice vynucená, ale za mě v některých věcech i pozitivní.

Celkově je jasné, že většina položek u mě, ale i u ostatních, vzrostla hlavně v jídle – potraviny, případně donáškové služby, doplnění zásob v domácnosti. Zbytek klesl na úplné minimum, jak si můžete všimnout níže:

Spendee březen
Spendee březen report

Celkově tedy jen 6 položek. Obvykle v porovnání s minulými měsíci (leden) jich bylo 10.

Finanční report: NUTNÉ VÝDAJE

– to jsou oblasti, za které musíme utrácet všichni:

 • Bydlení (nájem), energie, internet: 17 100,-
 • Mobil paušál: 550,-
 • Jídlo (nutný náklad/supermarkety, abych přežil): 4 500,- (To je něco, co se nemění)

Kategorie jídlo

 • Jídlo navíc/obědy: 8 500,- (100% nárůst)
 • Kavárny přes den/rozhovory s klienty/: 0,- (vše proběhlo online, pokles o 100 %)
 • Víkendová posezení v restauracích: 0,-

Kategorie zábava/relax/zdraví

 • Kino: (moje oblíbená srdcovka utrpěla šok, nahrazená Netflixem)
 • Apple music: 150,-
 • Fitness aplikace/osobní trenér: 1000,-
 • Drinky/večerní zábava: 0,- (pokles o 100 %)

Kategorie služby:

 • Taxi: 160,- (pokles o cca 70 %)
 • Úklid: 0,- (v nudě člověk překoná i sám sebe)

Kategorie auto:

 • benzín 500,-

Za celý měsíc 32 310,- za nutné výdaje a pasiva. Celkové snížení o cca 14 %.

Finanční report: INVESTICE

Kategorii investic rozděluji na dvě podkategorie:

 • Investice do sebe: (koučink, knihy, obědy a rozhovory s úspěšnými lidmi atd.: 10 000,-). Tohle je konstanta, která pořád platí a platila i v březnu :).
 • Investice do finančních aktiv: Portfolio zvané RENTA: kde mám portfolio akciových, nemovitostních a dluhopisových fondů, do kterých si posílám 20 % ze svých měsíčních výdajů. Nezůstal jsem při tom, bylo to v době, kdy jsem měl ještě rezervy a byl jsem schopný investovat, v době, kdy trhy se blížily měsíčním minimům. Všechno to byly akciové fondy zaměřeny na USA, Evropu, případně rozvíjející se trhy. Skvělá investiční šance pro připravené.
Finanční report: Ochrana příjmu
 • Životní pojištění: 1996,-.

Konstanta, která bude v bilanci ještě dlouhou dobu.

Dohromady, po rozpočítání i s investicemi do sebe, to dělá cca 44 306,- měsíčně.

Závěrem a pozitivní zprávy:

Je to skvělá příležitost podívat se na naši bilanci z jiného úhlu pohledu a tím je – jaké jsou moje minimální výdaje? Co opravdu v životě potřebuji a co ne. Nahlédnout na to trochu i z filozofického hlediska a přehodnotit svůj život.

Pojem jo-jo efekt je docela známý. Člověk na základě diety zhubne a vzápětí po návratu ke svým návykům nabere ještě více váhy, než měl předtím. Velmi zajímavé bude sledovat chování nás všech, až karanténa skončí.

Budeme jako utržení z řetězu? Plánovat výlety, kávičky, večeře, aktivity? Nebo naopak budeme udržovat tento úsporný režim dál? Doporučuji se nad tím zamyslet už teď. Vyhnete se tak zbytečnému jo-jo efektu 🙂

Ukazuje se, že absolutním základem je fond rezerv (emergency fond), jak v byznysu, tak v běžném životě. Bez toho se všechno hroutí jako domeček z karet. Je zarážející, jak většina lidí, kteří měli na to, vytvořit si tento budget, selhala. Věřím, že to bude jedno z největších ponaučení, které si z krize odneseme.

Pokud znáte ve svém okolí někoho, kdo jen bezhlavě utrácí a myslíte si, že by si měl poslechnout náš podcast a zapojit se do naší výzvy 3 měsíčního monitoringu svých výdajů, nasdílejte mu náš podcast, a nebo napište na info@teoriepenez.cz a my se s ním spojíme 😉

Pokud byste případně měli zájem nechat si vytvořit podobný finanční plán na míru, mrkněte se na naše testy a my se vám ozveme.

Získejte aplikaci na sledování výdajů. Premium na 3 měsíce zdarma.

[thrive_leads id=’931′]

Nejste si jisti, že se umíte o své peníze postarat? Chcete vědět, jak a kam investovat, abyste si připravili zajímavý pasívní příjem nebo pohodový důchod? Vyzkoušejte si náš FIRE TEST

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik