Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Odvrácená strana finanční nezávislosti FIRE: Sny versus realita

Finanční nezávislost ve třiceti zní jako pohádka a životní styl FIRE se zdá být tou nejlepší cestou. Jenže je to extrém a funguje podobně jako redukční dieta, která v brzké době slibuje naprosté zázraky. Pro koho tento směr není vhodný, jaká skrývá úskalí a jak docílit finanční nezávislosti ve větší pohodě?

Životní styl FIRE (Financial Independence, Retire Early) představuje jistý směr, který směřuje k tomu, být co nejrychleji finančně nezávislý, investovat maximum, a to alespoň 40-70 % příjmů a zároveň utrácet minimum.  V posledním podcastu na toto téma jsme uváděli, že než se pro FIRE rozhodnete, je velmi důležité jít do hloubky a ptát se sám sebe, proč ho chcete. Pochopitelně k tomu můžete mít pozitivní důvod, ale také negativní.

Negativní důvody FIRE:

 • Tedy nebaví mě práce.
 • Nevycházím s šéfem.
 •  Jsem v životě ztracený, něco mi chybí a doufám, že když budu finančně nezávislý, budu se cítit líp

Pokud jsou vaše důvody negativní pak věřte, že některé změny k lepšímu můžete udělat už dnes a nemusíte obětovat nejlepší roky vašeho života, investovali desítky procent z příjmu a žít jako mnich.

Tři odvrácené stránky FIRE

Lidi, kteří žijí FIRE style, spoří co nejvíc, aby co nejdřív měli větší balík peněz a následně klid. Ale ve skutečnosti často zažívají opak. Jakmile dásáhnou cíle např. vytvořit 20 milionů korun, mohou cítit ještě větší úzkost než původně, protože vidí, jak rychle jim peníze, které tak dlouho tvořili, mizí.

 • Prvotní radost střídá pocit nejistoty a obava, že zase budou bez peněz.
 • Zaměřovali se až příliš na cíl a zapomněli pracovat sami se sebou.

Druhou odvrácenou stránkou je, že nepřemýšlejí, co dál. Čemu se budou dál věnovat? Ležení na pláži a užívání ve Val-d’Isère vystačí jen určitý čas.

 • Stalo se to i našemu klientovi – prodal firmu, zinkasoval za ni desítky milionů korun. Původní  představa byla, užívat si u moře a věnovat se rodině. To mu taky dva roky vydrželo. Pomohlo mu to, uvolnil se, dobil baterky a následně si uvědomil, že takto dál nechce a nemůže navždy žít. Hledal další životní smysl. Původní protfolio jsme přeskládaly a z poloviny investic si začal budovat své další podnikatelské projekty.

Třetí odvrácnou stránkou je to, že odkládají dnešní srdcovky, zdravé utrácení a v podstatě i nejlepší roky na později.

Pomáhá FIRE žít kvalitnější život?

 „Můj názor je, že FIRE je obrovsky přeceňovaný a pro 90 % populace v podstatě nic neřeší. Je to totiž cesta jako každá jiná. Vyžaduje především práci na sobě a vztahu k penězům. Proto si dávejte pozor, jestli necháváte naplňovat svoje představy, touhy a investiční strategii,“ říká Matúš v dnešním podcastu. Zároveň dodává, že „cílem není odradit, ale právě naopak odpřemýšlet i slabší stránky toho směru a uvědomit si, jestli je to opravdu to, co v životě hledáme.“

Kdy je zdravé nad FIRE směrem přemýšlet?

Když jste minimalista, máte v sobě zakořeněné, že příliš věcí nepotřebujete, to vám zároveň pomáhá v tom, že se nemusíte přemáhat ve velkém šetření a je to pro vás celé přirozené. Podmínkou také je, že to má partner podobně.  Další podmínkou je, že máte zdravý přístup k penězům a pozitivní motivaci. FIRE není pouze řešení vašich problémů, ale spíš vám pomůže rozšířit život a možnosti.

Finanční nezávislost bez velkého tlaku

O finanční nezávislosti se dá ale přemýšlet i bez tak velkého tlaku na přítomnost, který FIRE vyvolává. Pamatujme, že životní spokojenost je důležitější, než co nejrychlejší vybudování majetku. S klienty se snažíme najít nějaký balanc mezi tím, aby si už dnes užívali života a zároveň investovali 10-30 % z příjmu. Ano, nebudou ve čtyřiceti finančně nezávislí, ale oni to nepotřebují, protože mají svůj život, který je naplňuje. S klienty v první řadě hledáme, jak podpořit jejich vize a cíle, které jim pomohou pro zkvalitnění života. V tom FIRE selhává, protože je to extrém.

Pokud byste měli zájem projít svou finanční a investiční strategii, přemýšlení o utrácení, investování a tak celkově o financích, rezervujte si se mnou hovor kliknutím zde. Společně posuneme vaši finanční spokojenost a připravíme finanční plán.

Co v dnešním podcastu uslyšíte:

 • Co je FIRE a proč je v posledních letech tak oblíbený.
 • Proč negativní motivace k FIRE stylu nejsou tou správnou cestou?
 • Jaké jsou tři hlavní odvrácené stránky brzké finanční nezávislosti?
 • Kdy je zdravé nad FIRE směrem přemýšlet?
 • Pomáhá FIRE žít kvalitnější život?
 • Jak být finančně nezávislý i bez přílišného tlaku?
 • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik