Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Pohleďte strachu do očí! Tři finanční příběhy, které možná znáte

Tři zdánlivě odlišné příběhy, které přeci jen jedno spojuje – spokojený finanční život. Ať už jde o rodinné příjmy a výdaje, společné plány v podnikání, obavy o současnou světovou situaci nebo změny fixace hypotéky. Věříme, že v podcastu najdete inspiraci i pro vaši situaci.

1. Finanční příběh: Hypotéka na byt, nebo pořízení vytoužené kavárny?

Mladý pár našich klientů měl dostat od rodičů jeden milion jako dar. Ovšem rodiče trvali na tom, aby je použili na koupi vlastního bytu. Partneři měli ale svůj sen – za dva až tři roky si otevřít svou kavárnu a zmíněný milion na to použít. Rozumné argumenty rodičů, že ceny nemovitostí klesají a na vlastní bydlení by neměli dlouho čekat, byly natolik silné, že se mladý pár nechal zviklat a nevěděli, co dál.

 • Na jeden rozměr všichni úplně zapomněli. Zatížení hypotékou na třicet let dokáže ovlivnit kreativitu, myšlení a chuť podnikat. Neustálá myšlenka „co když nebudu moc splatit úvěr“ neustále hučí v hlavě.

Často se setkáváme s tím, že někde slyšíme něco, co zcela vykolejí naše sny, jednání a touhy.

 • Cestou, jak toto vyřešit je několik – meditace, dýchání, rozhovor s někým nebo si jen nastavit myšlení, že si budete vše dělat podle sebe.

Vraťme se ale k mladému páru. Když se ptal Matúše, co si o tom oba myslí, bylo mu jasné, že tady nejde jen koupi bytu, podstata je mnohem hlubší. Položil jim několik otázek, aby se vrátili sami k sobě a výsledek byl jasný. Kavárna stále zůstala jejich snem, který si nechtějí vzít. S rodiči se dohodli, že hypotéka pro ně není v tuhle chvíli vhodná, s ohledem na to, že v nejbližších letech by chtěli podnikat. Volné prostředky se zatím uložily na repofond.

2. Finanční příběh: Zrušení investic kvůli strachu z celosvětové situace

Jeden náš klient kvůli změně práce přestal investovat na celý jeden rok. Nebyl si jistý, jak si zvykne na nový příjem a také měl nějaké jednorázové výdaje. Přestože se všechno ustálilo, s investováním stále váhal kvůli situaci ve světě (válka, konflikty, dluh Spojených států atd.).

 • Jak pomoc takému strachu? Zkusili jsme si popsat ty nejčernější scénáře, které by se mohly stát a jak to ovlivní jeho investování. A jak tento příběh dopadl? Zjistíte v podcastu.

Refinancování hypotéky, co mám dělat?

Současná banka by vám měla zaslat návrh na novou fixaci před koncem vaši stávající fixace. Refinancování, jako proces bychom začali řešit až dva měsíce před vypršením lhůty. Měli byste mít vybrané řešení, banku a celkový koncept. Momentálně jsou nejnižší sazby přibližně 5,39 % na tříleté fixace sazby. Některé banky, pokud si vás chce opravdu udržet, nabídne vám ještě výhodnější nabídku.

3. Finanční příběh: Jak si nastavit rodinné účty

Tentokrát se jedná o otázku z našeho instagramového profilu – Manželé mají tři účty. Jeden je manžela, který je v současné době hlavním živitelem rodiny, protože žena je na mateřské dovolené. Druhý účet má manželka a třetí je jejich společný. Mají v tom trochu chaos a manželka je z celé situace pochopitelně nervózní. Jak tato zapeklitá situace dopadla a jak si manželé rozložili příjmy a výdaje na jednotlivých účtech?  

Co v dnešním podcastu uslyšíte?

 • Čtyři příběhy o hledání finanční spokojenosti.
 • Jak se nenechat svést z cesty za svým snem.
 • Proč hypotéka brzdí kreativitu, myšlení a touhu podnikat?
 • Celosvětová situace může způsobit obavy a nedůvěru v investování.
 • Jak tento strach překonat?
 • Co dělat, když vás čeká refinancování hypotéky?
 • Jak nastavit rodinné účty, aby v tom bylo komfortně manželovi i manželce?
 • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik