Také toužíte najít ten správný finanční balanc mezi utrácením a investováním? Kdo ne?! Ale ve skutečnosti to není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Na této cestě existuje mnoho proměnných. Které to jsou a podle čeho se nejlépe řídit?
Každý by chtěl balanc téměř ve všem, jenže podíváme-li se na to z toho správného úhlu, udržet si rovnováhu je velmi složitá a často také krátkodobá záležitost. Podobně jako chcete-li se udržet na gymnastickém míči. Z velké části ani ve finančním světě rovnováhu na dlouhou dobu nezískáme. Důležitou roli hrají veškeré proměnné, které nám do života zasahují. Jsou jimi věk, příjem, finanční osobnost, pohledu na život a další. Finanční balanc je ta nejvíc individuální věc ve vašem životě. Každý ho má někde jinde a i přesto, že to máte jinak než ostatní, je to v pořádku. Pokuste se vyhnout všem radám, jak velký obnos a kam zasílat.
Finanční balanc – utrácet nebo spořit?
Na balanc mezi utrácením a investováním má také velký vliv samotný pohled na život. Pohled označující se jako YOLO (you only live once – žiješ jen jednou), bude mít daleko větší tendenci užívat si současnost a tedy utrácet. Ne vždy se to může jevit jako negativní záležitost, protože někdy tuto část život zkrátka potřebujeme zažít. Naopak skupina lidí FIRE, investující opravdu velmi agresivně, aby co nejdříve dosáhla nezávislosti, to bude mít úplně jinak. Zkuste hodnotit váš finanční život podle toho, co je pro vás v dané části života výhodnější.
Ne vždy jsou investice to nejdůležitější
Některé finanční zážitky jsou jen jednou za život, a pokud je odložíme na „pak“, stejného efektu už se jistojistě nedočkáme. Ať už je to společně strávený čas s dětmi, nebo jako v případě našich mladých klientů, kteří od svého snu vycestovat do Ameriky chtěli upustit a dané prostředky se investovat. Co myslíte, jaká byla Matúšovo reakce?
Častější sebereflexe? Klidně i každý půlrok!
Je dobré si přibližně každý půlrok vytvořit update svých investic. Zohlednit výši příjmu a podívat se na to, jestli by investice nešly navýšit. Přestože se stále nebudete blížit zaběhlé poučce, že ideální výše investic je 20 % z příjmu, nezoufejte. Díky pravidelnému updatu vás tato poučka bude nutit odkládat stále víc. A co když už máte příjem vyšší a stále neinvestujete, nebo naopak čekáte potomka a příjem se snížil? I tuto variantu jsme probrali v našem podcastu.
Co finanční rovnováze nejvíc pomůže?
Inspiraci můžete naleznout v našich předchozích podcastech. Především tím, který popisuje koncept srdcovek, ale také nastavení cíle nebo vědomého utrácení. Nechte se inspirovat i dalšími tipy z nahrávky.
Co v dnešním podcastu uslyšíte?
- Proč není snadné udržet finanční rovnováhu?
- Co má společného s gymnastickým míčem?
- Co ji ovlivňuje a které okolnosti na její stabilitu mají dopad?
- Proč je někdy lepší nechat si ujít investiční příležitost a peníze si užít jinak?
- Jak nás ovlivňuje naše mysl a přesvědčení?
- Proč jsme nespokojený s naším finančním nastavením?
- Co pomáhá k udržení přiměřené finanční stability?
- Příklad Matúšovy finanční cesty a také našich klientů.
- A mnoho dalšího.