Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům

Společné finance bez stresu: Jak se s partnerem konečně domluvit

Hádky o malé výdaje, nerovnováha v příjmech, nebo dokonce úplné mlčení o financích – to jsou problémy, které potkávají i šťastné páry. Jak se vyhnout nekonečným sporům a začít společné finance budovat? Přestaňte přešlapovat na místě a poslechněte si náš podcast – váš společný finanční plán je na dosah!

Začít finanční rozhovor se svou partnerkou či partnerem může být oříšek. Obzvlášť, pokud už za sebou máte nějaké neblahé zkušenosti. Z praxe víme, že existují čtyři nejčastější situace v partnerských financích, které můžou nastat. A tady jsou naše doporučení, která mohou sloužit jako jakési vodítko, jak jednotlivé případy řešit.

1.     Oba se vyhýbají rozhovoru o penězích, ale frustruje je, že nemají žádný finanční plán

Je přirozené, že se vyhýbáme tématům, která nás stresují a znepokojují. To však může vést k tomu, že páry, i ty šťastné, se roky vyhýbají rozhovoru o penězích a jsou také případy, kdy mlčí klidně i 40 let. Jak to vyřešit? Alespoň jeden z vás musí tuto dynamiku změnit. V podcastu si vyslechnete, jak takový rozhovor začít. Stačí jen najít vhodnou příležitost a zvolit vlastní slova, která přesvědčí váš protějšek, jak moc důležité je pro vás téma otevřít a pracovat na společných financích.   

2.     Jeden partner šetří, druhý utrácí a oba jsou z toho frustrovaný

Vytváří to dynamiku „pronásledovatel“ – „vyhýbač“. Je to nesmírně stresující pro obě strany. V každé situaci se „vyhýbač“ vyhýbá a „pronásledovatel“ pronásleduje. Jediný způsob, jak to vyřešit, je úplně překalibrovat tento vztah. Pronásledovatelova přirozená tendence je pronásledovat ještě víc, ale tímto způsobem rozhodně nemůže „vyhýbače“ donutit ke spolupráci. Změnu často iniciuje právě pronásledovatel, ale musí k tomu přistoupit jemněji, třeba tak, jak zmiňujeme v podcastu, nebo si zvolte svůj způsob, který „vyhýbače“ nevystraší, ale naopak otevře diskuzi.

  • Nezapomeňte zdůraznit, že na tom chcete pracovat společně, vždyť je to váš partner (někdo, koho milujete).
  • Vyvarujte se přehazování viny z jednoho na druhého. Pokud se vám takovou situaci nepodaří vyřešit a nechcete na to být sami, povolejte třetí stranu, třeba finančního poradce.

3.     Hádky o malé výdaje

Neustálé hádky o malé výdaje, jako je 300 Kč za oběd, nebo 500 Kč za donášku jídla, pedikúru atd. Pokud páry neustále takové výdaje kritizují, tyto spory zabraňují spatřit širší kontext a soustředit se na důležité věci. Jsou to položky za sto korun, ale my z našich podcastů víme, že dává smysl zaměřit se na částky v řádech desetitisíců a víc. Jak toto vyřešit? Zavedení osobních účtů. Každý z partnerů by měl mít svůj účet, ke kterému ten druhý nemá přístup. Tento účet slouží na vlastní výdeje, které vám dělají radost a nemusíte si je před partnerem obhajovat (nehty, masáže, výlet s kamarády atd.). Naopak větší výdaje by mohly být hrazeny ze společného účtu – tímto způsobem máte oba zodpovědnost za velké náklady společně, přesto si udržujete své soukromí.

4.     Velký rozdíl v příjmech způsobuje nerovnováhu v moci

Když partner víc vydělává, automaticky si myslíme, že do vztahu také víc přispívá. Ale my tuto představu, že člověk s větším příjmem má víc moci, odmítáme. Pravda je taková, že do vztahu přispíváme různými způsoby a peníze jsou jen jednou částí. Jak tohle vyřešit? Spojte své finance! Výzkumy ukazují, že manželské páry, které sloučily své finance, mají delší a zdravější vztah. Z jednoho společného účtu se platí společné výdaje a pak každý z partnerů má svůj osobní účet pro své potřeby. A jak otevřít toto téma? Stále platí, že jste tým a měli byste se i v oblasti financí cítit komfortně a společný souhlas v zásadních věcech je základ zdravého (nejen finančního) vztahu.

Společné finance – pomůže zařadit „finanční rande“ do běžného života?

Zvolte si interval – jestli to bude jednou za týden, dva týdny nebo za měsíc, je na vás. Tím se vyhnete nečekaným rozhovorům o financích v autě, v obchodě, jen tak na procházce… Které nemají žádný cíl, jsou jen o pocitech a zavedou vás do temných koutů a hádek.

Tyto pravidelné schůzky vám dají prostor srovnat si myšlenky a vést toto téma víc logicky. Které otázky si na první schůzce položit?

  1. Co by se muselo stát, abychom se oba cítili dobře ohledně financí?
  2. Čeho bychom upřednostňovali víc a čeho méně?
  3. Jakou jednu věc, bych mohl/mohla udělat, aby ses cítil/cítila lépe v oblasti financí?

Nezaměřujte se na to, jak se nechcete cítit, ale jak se cítit chcete.

  • Chci rozumět penězům.
  • Chci si věřit ve financích.
  • Chci cítit, že si s partnerem navzájem kryjeme záda.

Pokud na své společné finance nechcete být sami, nebo chcete své finance posunout na další úroveň, ZAREGISTRUJTE si s námi úvodní hovor, kde společně nastavíme finanční plán šitý na míru právě vám.

Co v dnešním podcastu uslyšíte?

  • Jak otevřít téma společné finance?
  • Co když je pro vás toto téma zcela nové, kde a jak začít?
  • Jaké jsou čtyři nejčastější situace v partnerských financích?
  • Jak jednotlivé situace řešit?
  • Pokud už jste měli nějaké konflikty v této oblasti, jak je neopakovat a přesto najít společnou řeč?
  • Jak zvládnout hádku ohledně peněz?
  • Jak zařadit „finanční rande“ do svého života, čím začít a kterými tématy pokračovat?
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik