Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Petra a Marek: Investiční hypotéka navzdory názoru okolí

Také se řadíte mezi třicátníky, kteří už dnes začínají přemýšlet nad finanční nezávislostí a následně brzkým odchodem do důchodu? Ještě ale úplně nevíte, jak na to? Pak dnešní podcast může být inspirací právě pro vás. Mladý pár Petra a Marek, kteří vyplnili náš FIRE test, nám prozradili, proč začali investovat, co je jejich společným cílem a a proč je jedním z jejich spořících nástrojů investiční hypotéka.

Konzervativnější Petra, která myslí na zadní vrátka a Marek, který se nebojí jít do rizika. Tak by se stručně dali představit naši dnešní hosté. Již sedm let spolu tvoří pár a je zcela jasné, že na jejich budoucnosti jim záleží. Rádi by ještě cestovali a navštívili vysněné destinace. Z pohledu dlouhodobějšího plánování by chtěli vlastní nemovitost a pasivní příjem na stáří. Jak už jsme před časem v rozhovoru s psycholožkou Terezou Ševčíkovou zmínili, je dobré si o penězích ve vztahu povídat.

Vědomé plánování investic

Díky současné situaci, kdy není příliš příležitostí utrácet Petra s Markem zjistili, že jejich příjmy jsou větší než výdeje. Zbývající rozdíl nechtěli nechat pouze ležet na běžném účtu a po společném zvážení se rozhodli investovat.  Finance a jejich plánování jsou pro ně téma číslo jedna. Poslouchají podcasty, čtou články a celkově se o zhodnocení svých volných prostředků poslední rok zajímají výrazně více. Pro lepší orientaci si vedou excelovskou tabulku a alespoň jednou měsíčně si dělají celkový přehled příjmů a výdajů.

Jejich společné investiční portfolio je rozdělené do podílových fondů, akcií bank, ve kterých pracují, část mají uložené v kryptoměnách a jako nástroj pro dlouhodobou investici zvolili zlato. Rozhodně nezapomínají ani na železnou rezervu, která by jim v případě ztráty zaměstnání pokryla nutné výdaje.

Investiční hypotéka

Oba pracují a žijí v Praze. V současné době je nad jejich finanční možnosti si v hlavním městě pořídit vlastní byt. Proto se rozhodli pro investiční hypotéku. Plánují si pořídit byt v Ostravě s cílem, že nájemník jim pomůže splatit hypotéku. Reakce okolí na tento jejich odvážný krok jsou rozpačité. Mnozí vrstevníci nechápou, proč si Petra s Markem nepořídí něco vlastního poblíž Prahy. Ale mladý pár má v tomhle jasno.

Co dalšího v podcastu uslyšíte?

  • Co Petru a Marka vedlo k řešení společných financí?
  • Jak mají rozdělené výdaje a jaká část z nich jde na spoření?
  • Do jakých podílových fondů investují?
  • Co je jejich společným cílem?
  • Jak mají promyšlenou investiční hypotéku a co na tuto myšlenku říká okolí?
  • A mnohem více.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik