Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Marian Jelínek: Peníze jsou jako dynamit, pomáhají i ničí

Víte, co máte dělat, dokonce i jak, ale skutek utek? Hokejový trenér, mentální kouč a autor několika knih Marian Jelínek vám prozradí, kde je chyba. V dnešním podcastu si povídáme o seberozvoji, investicích i vztahu k penězům, správné motivaci dětí nebo třeba jak pracovat se svým kritickým dvojčetem.

Své investice diverzifikuje do srdcovek

Jestli hledáte ukázkovou formu diverzifikace portfolia, nechte se inspirovat Marianem. Své úspory vložil jednak do akcií a nemovitostí, ale také do svých srdcovek, kterými jsou umění, sbírka zlatých mincí nebo luxusní vůz Maserati. Peníze pro něj znamenají svobodu, ale také radost, kterou šíří pomocí své charitativní společnosti.

Marian Jelínek: Lidé, kteří milují peníze, by k nim neměli mít přístup

O tom, že peníze kazí charakter není pochyb. Sám Marian se přiznal, že on sám touto životní frází v mládí prošel, ale mezi tzv. „cílové feťáky“ se už nepočítá. Moc peněz příznačně přirovnává k dynamitu, který na jedné straně pomáhal v dolech při těžbě, na druhé dokázal ničit i zabíjet. A přesně tento fakt si cíloví feťáci neuvědomují. Jdou si za svým za každou cenu. Zapomínají na etiku a slušné chování. Ať už jsou z řad sportovců, lékařů, politiků nebo manažerů. A v konečném důsledku prý nikdy nebudou šťastni.

Poznejte svého vnitřního kritika

Naopak, abyste byli šťastní a úspěšní, je podle Mariana nutné svou činnost extrémně milovat a současně od ní chtít extrémně moc. Ovšem mějte neustále na paměti etickou i hodnotovou rovinu. Někdy je nutné i trochu zariskovat, ale co si budeme namlouvat, strach nám to mnohdy nedovolí. Náš vnitřní kritik zná milion důvodů, proč v naší komfortní zóně zůstat. Nesnažte se s ním bojovat, ale poznejte ho a pracujte s ním.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

 • Co pro Mariana znamenají peníze.
 • Jak s penězi hospodaří mladí sportovci.
 • Co jsou cíloví feťáci a v jaké životní fázi k nim patřil.
 • Které investice Marian Jelínek vlastní.
 • Kdo je podle něj úspěšný člověk.
 • Proč dát svému vnitřnímu kritikovi jméno.
 • Jak je důležitá emoční vazba k vydělávání.
 • Proč je obtížné zbavit se strachu.
 • Proč neděláme to, co víme, že bychom dělat měli.
 • Jak přistupovat k dětem, jak je motivovat a přiměřeně chválit.
 • A mnoho dalšího.

Jeden skutečný příběh o tom, jak pracují se svými penězi sportovci si můžete poslechnout v podcastu Jiří Welsch: Investování a hodnotě peněz jsem se učil celou svou kariéru v NBA.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik