Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Je správný čas na hypotéku a investování?

Dvě nejčastější otázky posledního týdne jsou: „Má smysl si teď brát hypotéku?“ a „Je správná doba začít investovat?“ Zdánlivě rozdílné dotazy mají téměř totožné řešení. Jaké?

Kdy si vzít hypotéku? A jak ji fixovat?

V posledních letech jsme si zvykli na dvouprocentní sazbu a začali ji považovat za normální. Jenže je to záležitost posledních přibližně sedmi osmi let. Dříve byly sazby mnohem vyšší a dokazují to i americké statistiky z osmdesátých let. Další důkaz je Janka Chudlíková, která na svou první hypotéku zavzpomínala v našem podcastu.

Ač se to na první pohled může zdát neuvěřitelné, kombinace vysoké úrokové sazby a vysoké inflace, jsou pro dlužníka skvělá příležitost. Jeho dluh se znehodnocuje a snižuje. I když uznáváme, že pokud se nám úměrně nezvyšují příjmy, tato varianta bolí.

Momentálně banky nabízejí nejnižší sazby na 8-10 let. Ty 3-5leté jsou ročně okolo 6 %. Přirozeně delší fixace mají sazby nižší, protože banky předpokládají, že za tři roky sazby oproti dnešním klesnou. Ale vždycky je tu možnost refinancování. Pro co se rozhodnout a jak to bude dál? Určitě víte, že my na finanční astrologii nevěříme. Proč se nevyplácí poslouchat zaručené předpovědi odborníků si můžete poslechnout v podcastu Věřit, nebo nevěřit finančním věštbám.

Je správná doba pro investování?

Chtěli jste začít investovat, ale když vidíme situaci ve světě, vyčkáváte? Pravidelným posluchačům je jasné, že investování nemá smysl odkládat. Už vůbec ne, pokud chcete investovat na deset let a víc. Jestliže budete čekat až byty, zlato, akcie zlevní, může se stát, že až skutečně zlevní, stále budete váhat a spekulovat, jestli klesnou ještě níž.

Základní poučka platí už desítky let: Nikdo nedokáže trefit dno cen jakéhokoli aktiva opakovaně a dlouhodobě. Propady v investování jsou naprosto přirozené a pokud se chcete dozvědět víc, pusťte si podcast Jak se nezbláznit z investování.

Mimochodem, akcie nejsou lékem na všechno a porovnávání výnosů akcií v jednotlivých období inflace se zabývala i společnost Credit Suisse. Akcie překonávaly inflaci až do 10% inflační úrovně. Od úrovně 15-18 % akcie inflace nepřekonávaly a zaostávaly. Stejně tak i zlato, dluhopisy, nemovitosti. Jsou situace, kdy investování nepřináší výsledky a je potřeba s tím počítat.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

  • Kdy je vhodný čas vzít si hypotéku?
  • Co když vám v nejbližší době končí fixace? Čekat, nebo si zafixovat sazbu už dnes?
  • Kdy je správná doba začít investovat?
  • Proč se bohatství tvoří skokově?
  • Má smysl naskakovat na módní trendy?
  • Jak ideálně rozložit investice?
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik