Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Věřit, nebo nevěřit finančním věštbám?

Odhadnout v dnešní době, jestli se vyplatí investovat do akcií nebo nemovitostí, je skutečně velmi těžké. Objevují se finanční prognózy optimistické, ale také ty nepříznivé. Pojďme se podívat do minulosti na předpovědi ekonomů, investorů i nositelů Nobelovy ceny, které se nevyplnily. A přesto výrazně ovlivnily řadu investorských rozhodnutí. Komu máme věřit a kam nejlépe investovat?

Mýlit se může každý, i ekonom

Poslední dobou se množí nejrůznější prognózy odborníků, na které se můžeme mnohdy spolehnout, jako na dlouhodobou předpověď počasí. I přesto máme tendenci se jimi řídit a ovlivnit tím své „budoucí já“.

V podcastu jsme vyjmenovali několik „zaručených předpovědí“, které se nakonec vůbec nevyplnily. I když si podle nich někteří upravili svůj investiční plán. Víme, že mýlit se může každý a určitě nechceme někoho zpochybňovat nebo zesměšňovat. Naším cílem je poukázat na to, že každé naše rozhodnutí se někde odrazí.

  • Navíc nezapomeňte na to, že když vynecháme jen 30 nejlepších obchodních dní na akciovém trhu, v horizontu 20 let, průměrný výnos nám klesne ze 7 % ročně na 2 % ročně. 

Jak nepodlehnout špatným investičním rozhodnutím

Při čtení podobných výroků nebo poslouchání podcastů si položte jednu zásadní otázku: „Jak tento černý scénář (nebo velký propad) ovlivní mou rentu/finanční nezávislost/splacení hypotéky za 15-20 let?”

Zkuste se na „problém“ podívat z jiné perspektivy. A pokud klesají ceny akcií, nezoufejte. Možná můžete využít situaci k nákupu nových cenných papírů a tím své portfolio rozšířit. Určitě to chce z počátku trochu emoční odolnosti a vydržet. Ale z dlouhodobého hlediska to má smysl. V předchozím podcastu se můžete přesvědčit, že každá krize jednou pomine, stačí jen vytrvat.

Jestli vás trápí narůstající inflace a hledáte nějaké tipy, co s ni, doporučujeme podcat Jak vyzrát na inflaci.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

  • Jaké nenaplněné investiční věštby jsme slyšeli?
  • Proč nepodléhat všem zaručeným investičním předpovědím?
  • Jak zvolit správnou investiční strategii?
  • Bude ještě vhodná doba k nákupu nemovitosti?
  • V čem se mýlil autor známého bestselleru Robert Kiosaki?
  • Jak využít propad akcií na trhu?
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik