Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Matúš Kuchálik: Komfort, strach a růst k dosažení cíle

Přicházíme s dalším dílem minisérie o dlouhodobém plánování. Dnes se zaměříme na čtyři zóny, se kterými se ve svém finančním životě potkáte. Jak se dostat přes všechny nástrahy až do zóny růstu a splnit si sny a cíle?

V prvním díle minisérie s názvem Jak plánovat finance? Brání nám stres i vlastní mozek jsme si povídali o tom, proč nám dlouhodobé plánování nejde a jaké jsou konkrétní překážky. Jak je naším zvykem, přidali jsme i několik tipů, které vás posunou zase o kousek dál. A stejný záměr má i dnešní podcast, kde si představíme jednotlivé levely finančního růstu. Nazvali jsme je „zóny“. Každá je něčím charakteristická, má svá úskalí a z každé je cesta ven.

1. Zóna komfortu

Pojďme si ji stručně popsat. Máte pravidelný příjem, zběžný přehled o výdajích a o nic víc není třeba se starat. Je jasné, že ne každý chce takové pohodlí opouštět. Někomu vyhovuje, pro některé se může stát odrazovým můstkem k dosažení vytouženého úspěchu.

2. Zóna strachu

Do této oblasti můžete vklouznou snadno. Stačí si uvědomit, že  ceny rostou, nebo vás čeká událost bořící váš pohodový svět. Například žijete s jiným partnerem, čekáte narození dítěte, rozhodujete se o hypotéce. Další možností je, že jste zaslechly přátelé, kteří se baví o svých investičních úspěších a vy máme touhu to také zažít. Opouštíte tedy komfortní zónu a posouváte se vědomě dál.

Tato fáze je zlomová. Víte, že potřebujete změnu, ale nevíte, co a jak. Záplava možností a informací mnohdy v lidech vyvolá strach a proto až 90 % z nich se rozhodne vrátit zpět do pohodlného komfortu. Pokud z takového začarovaného kruhu chcete ven, doporučujeme domluvit si rande se svým starším JÁ (jak na to jsme si už povídali v podcastu Finanční rozhovor se svým starším JÁ). Položte sami sobě jednoduchou otázku: „Jaké mé životní cíle a plány nastanou v nejbližších třech, pěti a sedmi letech?“ Jakmile máte jasno, automaticky se vám otevřou dveře do dalšího levelu.

3. Zóna změny

Zde už si aktivně vyhledáváte informace, díváte se na svůj finanční svět komplexně a děláte uvědomělé kroky, které vás posouvají ke stanoveným cílům.

Jak si cíle sestavit?

  • orientačně (doporučujeme těm, kteří jsou spořiví a dlouhodobé přemýšlení už mají v sobě)
  • konkrétně (pro ty, kteří jednají impulzivně)

Konkrétní cíle si můžete sestavit například pomocí SMART systému. V podcastu tento systém blíže rozebereme a ukážeme si, jak ho aplikovat na příkladu předčasného splacení hypotéky.

V zóně změny pochopíte, kam směřujete a začnete rozumět svým dosavadním návykům.

4. Zóna růstu

Nikdy nekončící fáze, plná zkušeností, prvních strategií a uvědomění si vlastních emocí spojených s investováním. Pochopíte, jaké mají dnešní činy dopady na budoucí já a zároveň zažíváte první úspěchy, ale i neúspěchy. V zóně růstu nemusíte být navždy, často se díky pestrosti našeho života jednotlivé fáze střídají.

Co dalšího v podcastu uslyšíte?

  • Podrobněji si rozebereme jednotlivé zóny. Co je charakterizuje, čím nás obohatí a jaká mohou mít úskalí.
  • Vysvětlíme, co je to SMART systém a jak ho použít například při předčasném splacení hypotéky.
  • Řekneme si, jak procházet jednotlivými zóny pohodlně.
  • Poradíme, na co si dávat pozor a co se v praxi osvědčilo.
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik