Že se štěstí nedá koupit za peníze? Pojďme toto téma probrat v dnešním podcastu více do hloubky.
Není štěstí jako štěstí
Na začátku si pojďme štěstí rozdělit do dvou skupin a zároveň podrobně vysvětlit:
- rychlé štěstí,
- vnitřní štěstí.
Rychlé štěstí
V nás vyvolává pocity, které zažíváme jednorázově v průběhu dne. Trvá omezenou dobu a jsme schopni ho hned vyhodnotit (teplý čaj uprostřed zimy, dobrý pocit po cvičení, výhodný nákup, uzavření skvělé spolupráce, navýšení příjmu).
- Rychlé štěstí má velký vliv na to, jak peníze utrácíme a dalším nákupem si příjemný pocit navyšujeme.
- Jedna americká studie prokázala, že na rychlé štěstí si velmi rychle zvykneme a po určité době chceme zase víc. Věnovali jsme se tomu v několika našich podcastech, kde jsme mluvili o srdcovkách.
Ale nakonec nastane situace, kdy máte všechno, i vytouženou nejluxusnější kabelku, nablýskané Lamborghini, ale to štěstí opět chybí. V ten moment přijdou otázky typu:
- Kam směřuji?
- Co je smysl mého života?
- Co když se tam dostanu a co když ne?
- Jaká je moje životní cesta?
A tehdy se na scéně objeví vnitřní štěstí.
Vnitřní štěstí
Jedná se o hlubší pocit naplnění, který vyžaduje určité přemýšlení a sebereflexi. Vyplývá z hodnoty našich mezilidských vztahů, spokojenosti v pracovním životě, z toho, jak nás práce naplňuje a jak se v ní cítíme nezávislí.
Různé výzkumy se snaží najít spojení mezi výškou příjmů a pocitem štěstí. Ty nejznámější jsou od Daniela Kahnemana, které uvádí, že naše rychlé štěstí se zvyšuje jen do výše příjmů 75 000 dolarů ročně.
- Vyšší příjem nemá efekt na naši radost, smutek, spokojenost, úzkost a další dennodenní pocity.
- S každým dalším příjmem už jen roste pocit vnitřního štěstí, tedy pocit nezávislosti.
Podobné zjištění potvrdili i naši hosté jako Janka Chudlíková, Marian Jelínek nebo Vendula Pizingerová.
Daleko víc, než pocit štěstí, dokážou peníze ovlivnit pocit smutku. Výzkum odhalil, že chudší lidé cítí větší smutek než bohatý lidi, protože nízký příjem předurčuje vyšší dennodenní starosti (zatékající střecha, pokažené auto, rozbitá lednička).
Klient Marek: „Chci se rozhodovat, ne reagovat.“
Na téma dnešního podcastu mě přivedl klient Marek, kterého žene vpřed nezávislost. Žádná touha porazit inflaci, ani určité výše výnosu. Přeje si, aby jeho rozhodnutí záležela jen na něm, na nikom jiném. Chce se rozhodovat a ne reagovat.
- Dlouhodobá skutečná vize je hnací motor, který vám pomůže získat pocit svobody a nezávyslosti. Vize, která souvisí s vnitřním štěstím, poráží dřív změny nálady, které vyplývají i z poklesu výnosů na akciových trzích.
Pár slov na závěr…
Závěrem je nutné zmínit, že profesorka psychologie Sonya Lyubomirsky definovala tři základní vlivy, které mají efekt na naše štěstí:
- Naše genetika ovlivňuje naší schopnost být šťastný až z 50 %.
- Vnější okolnosti jen z 10 %.
- A náš životní záměr ze 40 %.
Co z toho vyplývá? Že svůj pocit štěstí můžete ovlivnit jen z poloviny, zbytek je daný genetikou. Ale i padesát procent je značná část, na které má smysl zapracovat.
Co dalšího v podcastu uslyšíte?
- Jaký je rozdíl mezi rychlým a vnitřním štěstím?
- Do jaké míry ho ovlivňuje výše našich příjmů?
- Jak poznáte že na vás volá touha po vnitřním štěstím?
- Na jaké cíle se zaměřit a jak je definovat?
- Jak se štěstím souvisí tvorba finančního plánu?
- A mnoho dalšího.