Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Jak začít mluvit s partnerem o financích

Dnes jsme se zaměřili na téma „Jak začít mluvit s partnerem o investování a co když jeden chce finance zhodnotit a druhý ne.” Znáte to také? Pojďme se společně podívat, jak je možné takovou situaci řešit.

Ahoj Matúši,

chtěla bych tě požádat o pomoc. S partnerem jsme spolu už několik let a za tu dobu jsme našetřili něco přes 600 tisíc. Zatím jen zbytečně leží na účtu, ale já bych je ráda nějak zhodnotila. Jenže partner o žádné investici nechce ani slyšet. Kdykoli se o tom zmíním, je oheň na střeše. Informacím z internetu nevěří, na rady “odborníků” nedá a navíc tvrdí, že teď je doba nejistá a chce mít peníze vždy při ruce.

Nevím, jak ho přesvědčit (a jestli vůbec), abychom alespoň část peněz investovali. Přesto, že je to u nás velmi citlivé téma, nechci přihlížet tomu, jak se naše společně našetřené peníze den ode dne znehodnocují.

Poradíš mi?

Klára

Ahoj Kláro,

podobné je to s většinou témat – jeden utrácí X druhý ne, jeden chce hypotéku X druhý nechce. Největší chybu, jakou mohou partneři udělat, je bavit se v první řadě o strategii.

jak řešit finance ve vztahu

Čemu se na začátku vyvarovat

Většinou není velmi efektivní začínat debaty o penězích stylem:

❌ Musíme investovat, je vysoká inflace

❌ Ceny bytů rychle rostou, měli bychom co nejrychleji investovat.

❌ V podcastu říkali, že se v dnešní době vyplatí akcie. Zkusíme to?

❌ Kamarádi vydělali na kryptoměnách, pojďme do toho taky.

Je to podobné, jako kdybyste plánovali dovolenou a místo toho kam, byste nejdřív řešili, jestli pojedete autem, lodí, nebo poletíte letadlem. Pochopit důvod, proč váš partner nechce investovat, je pro vaše finanční debaty nejdůležitější. Může to být totiž cokoli.

  • Jeho finanční osobnost je pochybovač, anebo pštros.
  • Může mít pocit, že má málo peněz a chce je vidět na účtu.
  • Nebo jeho rodiče přišli při investování o peníze.
  • Třeba tomu jen nerozumí a je mu trapné, že vy toho víte o investování víc.
  • Možná nad budoucností vůbec nepřemýšlí.
  • Co když má v plánu peníze použít za tři roky a vy o tom ani nevíte.
  • A třeba chce peníze řešit jen v jiném okamžiku než vy.

Také to nemusí být ani jedna z variant. Zkrátka netušíme a jen se domníváme.

Jak začít mluvit s partnerem o investování

📌 Využijte správnou dobu, kdy jste oba v pohodě a zvolte formu komunikace, kterou jen nenásilně budete pozorovat nastavení partnera.

Například: „Miláčku můj milovaný, dnes jsme se v práci s kolegy bavili o spoření a investování. Co si o tom myslíš?“

📌 Někdy také pomůže, když půjdete s kůží na trh a zeptáte se: „Je něco, co bych měla ve spoření/utrácení zlepšit?“ Lidé velmi rádi dávají zpětnou vazbu druhým, tak toho využijte. Otevřete tím téma a následně se dostanete ke slovu i vy.

📌 Pokud jste spolu už déle, můžete začít: „Miláčku, četla jsem knihu o finančních návycích. Jaké finanční zvyky z těch, které máme, ti vyhovují, nebo naopak vadí?

📌 Další otvíráky, které můžete použít v různých fázích vztahu a podle toho, jak to cítíte:

  • „Byli tvoji rodiče přísní, co se peněz týká?“
  • „Kdybychom vyhráli 10 milionů, jaký sen bychom si za ně splnili?“
  • „Právě jsem poslouchala podcast Teorie peněz o financích a měli tam zajímavé téma o penězích v partnerském vztahu. Co kdybychom to společně probrali i my?“

Otázky vytvoří pro partnera prostor, kde se bude moc vyjádřit a povědět, co je pro něj důležité. Vy tak lépe pochopíte, co se ve skutečnosti děje. Investování (hlavně to dlouhodobé) je především o představě, jak chceme v budoucnu žít a co pro nás znamená svoboda. Právě tyto hlubší témata je dobré si ze začátku ujasnit. Nemusíte to ale hrotit, někdy postačí si partnera pouze vyslechnout.

Najděte společný cíl a možný kompromis

Zpočátku vám to může připadat nové, nepřirozené a možná trochu divné, ale jak to téma jednou otevřete, myšlenka bude růst i nadále.

✔ V první řadě si povězte, jaké mají vaše úspory momentální cíl

  • Jestli je budete potřebovat za rok, například na koupi bytu, má smysl nějaký termínovaný vklad za cca 6 %. 
  • Pokud je nebudete dalších pět let potřebovat, je možné je investovat. A začal bych právě podle toho, až zjistíte, proč partner investovat nechce.

✔ Dá se najít i určitý kompromis

  • Něco si nechat v podobě železné rezervy a zbytek investovat. 
  • Část investujte opatrně (pro klid partnera), vy můžete zkusit trochu zariskovat. 

Samozřejmě všechno za předpokladu dosažení společného cíle v určitém časovém horizontu. Hlavně partnera do ničeho netlačte a nesnažte se ho přemlouvat. Moje zkušenost říká, že to vyvolá přesně opačný efekt.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik