Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Matúš Kuchálik: Co nás odrazuje od investování

Máte pocit, že investování není nic pro vás? Máte málo peněz, bojíte se, abyste o všechno nepřišli nebo jste spíše konzervativní typ? Přesně tyto problémy jsme rozebírali v dnešním podcastu a věřte nebo ne, ani jeden z těchto důvodů není překážkou pro zhodnocení vašich peněz.

Mám málo peněz

Je nejrozšířenější důvod po celém světě. A přitom můžete investovat už od 500 Kč měsíčně. Ano, připouštíme, že s nízkým příjmem a zaplacení nutných výdajů nemusíte mít vždy peníze „nazbyt“. Ale jsou případy (jeden takový detailně rozebereme v podcastu), kdy se stačí pouze zaměřit na své výdaje, udělat si přehled a následně je optimalizovat.

Nájem, hypotéku, energie atd. zaplatit musíme, ale s výdaji za srdcovky a pasivy už pracovat můžeme. Vytvořte si detailní přehled o tom, kolik a za co utratíte. Pakliže najdete něco, bez čeho se obejdete (kino, večírky, každý měsíc nová kabelka). Ušetřené peníze investujte a zhodnoťte třeba pořízením investičního bytu.

Strach že o všechno přijdu

I tento důvod je pochopitelný. Může vycházet z neznalosti, jak investiční trh funguje a také z neuváženého rozhodnutí vsadit všechno na jednu kartu. Abyste na strach vyzráli, diverzifikujte. Rozložte investice do různých produktů – akcie, nemovitostní fondy, dluhopisy atd. Minimalizovat riziko lze dokonce i u investování do akcií. Jak se tím popasovala například Nobelova nadace si můžete poslechnout v podcastu Více peněz? Dlouhodobost je základ.

Jsem konzervativní

Konzervativní jsme všichni. Nikdo z nás nechce přijít o peníze. V takovém případě používejte aktivakterá příliš nekolísají. Pokud investování pochopíte, nebudete se bát, protože akcie mohou splnit požadavky i konzervativních investorů.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

 • Jaký je hlavní důvod toho, proč naši instagramový followeři neinvestují?
 • Proč si myslíme, že nemáme peníze i přesto, že skutečnost je jiná?
 • Jak nejlépe výdaje optimalizovat a z čeho slevit?
 • Jakým způsobem se „rozinvestovat“?
 • Na co si dát pozor v případě zřizování investiční hypotéky?
 • Proč máme strach, že o všechno přijdeme a jak se mu postavit?
 • Jakým způsobem minimalizovat riziko při investování do akcií?
 • Který fond si vybrat?
 • Konkrétní příklad globálneho akciového fondu
 • Proč není vhodné neustále kontrolovat vývoj portfolia?
 • A mnoho dalšího

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik