Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Martin Valach: Předmanželská smlouva je pojistkou pro oba

Předmanželská smlouva je stále opředena řadou předsudků, které se v dnešním podcastu pokusíme rozprášit. Martin Valach navíc vysvětlí, jak je to s dědictvím, dluhy a dary ve společném jmění manželů. Věděli jste, že i výnosy z investic si partneři dělí rovným dílem? 

Předmanželská smlouva – čekání na rozvod?

S tvrzeními, že předmanželská smlouva je jen „čekání na rozvod“ nebo způsob jak toho bohatšího partnera obrat o majetek Martin Valach z Family Office nesouhlasí. Ze své praxe může potvrdit, že smlouva je ochrana, která může fungovat oboustranně. Především v případě, kdy jeden z partnerů podniká a s tím jsou spojena mnohá rizika. Protože nejen zisky, ale také závazky sdílí manželé rovným dílem. A právě sepsáním této smlouvy se mohou vzájemně do budoucna ochránit.

Pokud tomu tak nebude, společné jmění manželů (SJM) se v případě rozvodu dělí na půl. A to nejen hotovost jako taková, ale veškeré zisky a dokonce i ty, které byly zpět investované do podnikání. Jenže stejně tak i dluhy a další závazky.

Jak sepsat předmanželskou smlouvu?

Martin Valach smlouvu doporučuje sepsat ve chvíli, kdy se partneři mají rádi a je velká šance, že se společně domluví. Navíc není nutné ji tvořit přímo před svatbou, lze ji upravovat tzv. „za pochodu“, ale nejde do ní zahrnout věci, které se už staly. A jestli existuje nějaký univerzální návod na to jak toto téma otevřít?  Troufáme si tvrdit, že neexistuje. Ale inspirovat se můžete v rozhovoru se Sami Wunder nebo Terezou Ševčíkovou, kde jsme „vztahy a peníze“ rozebírali.

Společné jmění manželů – dělba rovným dílem

Do SJM nespadá dědictví ani osobní dary získané během manželství. Ale vše ostatní ano a dělí se to rovným dílem. Partnerovi dokonce patří i polovina výnosu z investic druhého partnera. Ovšem stejným způsobem mu patří také podíl na jeho ztrátách.

Martin Valach je též zkušený investor a za ta léta, během kterých se v této oblasti pohybuje, zažil pády, ale také úspěchy. Jak sám tvrdí, nechce být otrokem sledování kurzu a rád si zachová klid. Navíc ví, že neumí časovat trh a proto se raději obrací na finanční poradce. V investování se snaží vyhnout emocím a na výpis se dívá jen jednou ročně.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

 • Co upravuje předmanželská smlouva?
 • V čem může ochránit partnery v případě, že jeden z nich podniká?
 • Proč ji uzavírat v období, kdy se partneři mají rádi?
 • Jak se dělí společné jmění manželů?
 • Společné jmění manželů – dluhy, dědictví, dary?
 • Jak se dělí výnosy z investic a proč by o našem investování měl vědět partner?
 • Která investice se Martinovi Valachovi nevyplatila?
 • Umí časovat trh?
 • Proč se raději obrací na finančního poradce?
 • Jaké má zkušenosti s kasínem?
 • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik