Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Dědictví – Proč je těžké tyto peníze investovat?

Víte, že nejsou peníze jako peníze? Podle toho, jak je získáme, přiřazujeme jim emoční hodnotu a podle toho s nimi i zacházíme. Co teprve potom takové dědictví? To je oříšek. A právě na to se nás dnes ptal Pavel.

Ahoj,
Potřeboval bych se poradit. Je mi 31 let a zdědil jsem peníze. Jak s nimi naložit? Mé investice jsou následovné – investuji pravidelně do akciového fondu 5 000Kč měsíčně. Také mám jeden investiční byt za cca 2 miliony, kde splácím hypotéku, ale tu mi pokrývá nájem (stihl jsem ještě dobré sazby). Železnou rezervu mám. Přemýšlím, že bych peníze zainvestoval na delší dobu, ale protože je to dědictví, rád bych s nimi pracoval konzervativně.
Existuje něco, co bych mohl v téhle době využít?
Díky Pavel

Ahoj Pavle,

V tvém dotazu je rovnou už i odpověď. Nejdůležitější věta z celé otázky je: „…protože je to dědictví…“

Otázka je, proč pro tebe mají zděděné peníze jinou váhu než peníze jiné❓

Peníze, které jsi zdědil (řekněme 500 000Kč) mají totiž číselně stejnou hodnotu, jako peníze, které najdeš buď na ulici, nebo je vyděláš v práci, anebo si je půjčíš.

500 000Kč je stále 500 000Kč.

Ale jen z číselného hlediska. My sami jim přiřazujeme emoční hodnotu především na základě toho, odkud nebo jak je získáme.

  • Když je najdeme na ulici (nebo vyhrajeme), jsme schopni je utratit a riskantně investovat.
  • Pokud peníze zdědíme, můžeme se cítit zavázaní právě našim (pra)rodičům, kteří se na ty úspory nadřeli. Nechceme je zklamat, protože kdo ví, co by si o nás pomysleli…

Z toho důvodu k penězům často přistupujeme velmi konzervativně. Právě proto ale budou v průběhu času nejvíc ztrácet hodnotu. Tedy přesný opak, kterého bychom chtěli v první řadě dosáhnout. Je velmi těžké si to připustit a ještě těžší s tím něco udělat.

Strhněte z peněz nálepky, bude se vám s nimi lépe pracovat

Kdyby to bylo jen trochu možné, strhl bych z těch peněz nálepku DĚDICTVÍ a přistupoval bych k nim jako k jakýmkoli jiným zdrojům. Tím netvrdím, abys je hned investoval do akcií, ale především bych změnil otázku na: Jaké moje cíle a plány mi mohou tyto finance naplnit? A pracoval bych s nimi stejně, jako kdybych si je vydělal.

V takovém případě přesuneme problém z emoční roviny do toho, co je nejdůležitější pro tebe a tvou budoucnost – ať už zvolíš investici do sebe, nebo na finanční trh. Pokud i potom budeš chtít investovat konzervativně, tak proč ne? V takovém případě to bude mít smysl, jestliže máš kratší cíle do 3-5 let.

Pak může dávat smysl kombinace dluhopisových fondů, nemovitostních, termínovaných vkladů a z části i akciových fondů. Vše záleží na poměru, který by se zvolil mezi jednotlivými aktivy. Do toho bych se ale nerad v této odpovědi pouštěl. Takové věci je lepší řešit v rámci investičního poradenství než na první dobrou přes e-mail.

Nobelova nadace – konzervativní investice se příliš neosvědčily

Mimochodem, s podobným příkladem přišla i Nobelova nadace. Po smrti jí Alfred Nobel zanechal značnou sumu na výplatu výher. Jeho přání ale bylo, že jeho dědictví musí investovat bezpečně. To znamenalo, že nadace investovala převážně do dluhopisů, což následně mělo negativní vliv na reálnou hodnotu peněz. Hrozilo, že nebudou mít na výplatu odměn za výhru.

Po letech si uvědomili, že něco musejí změnit. Přidali do portfolia akcie a dynamičtější investice. Hodnota začala v čase růst a dnes tvoří víc jak 65 % investic akcie. Jejich horizont byl vážně dlouhý, vlastně nekonečný, takže si to mohli dovolit. Jak momentálně nadace investuje?

The Nobel Foundation annual report 2021

Nobelova nadace, rozložení investic. Zdroj: https://www.nobelprize.org/about/reports-and-statements/

Poučení je v tom, že někdy i nejčistší úmysly mohou být na škodu.

Investuj hlavně podle sebe a svých cílů. 1Kč se stále rovná 1Kč. 😉

 

Jaká další témata jsme ve finanční poradně řešili?

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik