Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Matúš Kuchálik: Nejčastější otázky, na které chcete znát odpověď

Tentokrát pro vás máme tak trochu jiný druh podcastu. Vybrali jsme nejčastější otázky, se kterými se ve své praxi setkáváme. Jak už je naším dobrým zvykem, na každou vám jednoduše a srozumitelně odpovíme. Je mezi nimi i ta vaše?

1/ Jakou ideální částku mám investovat?

Tady neexistuje univerzální správná odpověď, ale pokud chcete začít, můžete i s malou částkou. O tom nás přesvědčil Šimon Tejkal: Úspěšný finanční plán – máte ho i vy? Všeobecně uváděné poměry výdajů a investic se různí. A pokud se na to podíváme objektivně, zjistíme, že každý jsme v jiném věku, máme odlišné životní poměry, někteří mají rodinu jiní, jsou single. Pojďme se od uznávaných ekonomů inspirovat, ne se jimi za každou cenu řídit. Jen tak dojdeme snáze k našemu vytyčenému cíli.

2/ Co s úrokovými sazbami? Mám čekat na nižší nebo nakoupit hned?

Úrokové sazby jsou v těchto dnech nevyzpytatelné. Jestli vás zajímá, jaká další rizika tkví v investování, poslechněte si Matúš Kuchálik: Rizika v investování? Počítejte s nimi!. Názory odborníků na současnou situaci se mnohdy rozcházejí. Zájemci o koupi nemovitostí si nejsou jisti, jestli teď je ta správná doba, nebo mají čekat, až úroky klesnou. Kupovat byt podle výše úrokové sazby je jako plánovat zásnuby podle ceny prstýnků. 

3/ Jak zapojit partnera do přehledu o společných financí?

Hlavně netlačit na pilu. Vyberte nějakou vhodnou příležitost a vysvětlete mu (jí), proč finance řešíte. Povídejte si o budoucnosti, jaké máte cíle a třeba v kolika letech chcete být finančně nezávislí. Jakmile budete mít jasnější představu, lépe se pak bude o takových věcech hovořit. Proč a jak mají partneři svůj rozpočet sdílet se dozvíte v podcastu Tereza Ševčíková: Finance jsou důležité, veďme o nich ve vztahu debatu. A jak v praxi na to odpovídali Petra a Marek: Investiční hypotéka navzdory názoru okolí.

Jaké jsou vaše další nejčastější otázky?
  • Je v mladém věku důležité životní spoření?
  • Jak začít investovat a nenechat se napálit?
  • Je možné si vyjednat nejnižší úrokovou sazbu?

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik