Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Miloslav Šindelář: Složený úrok platí pro zdraví i finance

V dnešním podcastu propojíme oblast financí a zdravé výživy. Možná se to na první pohled může zdát bláznivé, ale věřte, že během hodinového rozhovoru jsme přišli na řadu analogií. Dnešním milým hostem je nutriční terapeut a spoluzakladatel Institutu moderní výživy Miloslav Šindelář.

Vzpomínáte si na rozhovor s Markétou Gajdošovou, která mimochodem poznamenala, že strava je pro nás jedna z největších investic? Připomenout si ho můžete zde. V dnešním díle jsme šli ještě o trochu víc do hloubky a s Miloslavem se pokusili vyvrátit některé výživové mýty a pochopitelně zabrousili i do finančních vod.

Miloslav Šindelář: Strava má výrazný vliv na dlouhověkost

V posledních letech se ukázalo, že strava má výrazný vliv na délku našeho života. Proto, abychom si mohli užívat dlouhověkosti, Miloslav Šindelář doporučuje inspirovat se životním stylem lidí, žijících tzv. „modrých zónách“. Právě v těchto pěti oblastech žije největší koncentrace lidí nad sto let, kteří mají některé společné znaky.

 • Nepřejídají se (jedí jen tolik, aby byli do 80 % plní).
 • Každý den se přirozeně hýbou na čerstvém vzduchu (chodí na procházky v hornatém terénu, štípou dřevo, jezdí na kole).
 • A i v důchodovém věku jsou stále aktivní a neztrácí svou každodenní náplň, která jim stále dělá radost.

Změna životního stylu je obtížná, protože se výsledky neukážou okamžitě

Podobně jako je to u financí, i změna životního stylu může být obtížná a často ji odkládáme. Důvodem je mnohdy to, že se neumíme propojit se svým Budoucím Já. Výsledky investování, stejně jako u stravy a pohybu, se neukážou okamžitě, ale až postupem času.

Další z mnoha analogií jsme objevili v souvislosti se „zaručenými informacemi“, které šíří nejrůznější samozvaní odborníci a influencemi. To má většinou za následek unáhlené rozhodnutí a často nás dostihne FOMO. Tedy pocit, že pokud nenasedneme na tuto módní vlnu nebo současný trend, něco nám uteče.

Také nás zajímalo, za jakou finanční osobnost se Miloslav Šindelář považuje a jestli téma financí probírá i společně se svou partnerkou. Nutriční terapeut Institutu moderní výživy se navíc přiznal, že začal investovat v loňském roce, kdy byly ceny velmi vysoko, a proto v současné době pozoruje spíš pokles investic. Ale neplánuje žádné změny a impulzivní rozhodnutí. Věří, že se výnosy opět zazelenají.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

 • Proč je pro řadu lidí obtížné zhubnout?
 • Jak si poskládat jídelníček pro budování svalové hmoty, nebo naopak pro snížení tělesné hmotnosti?
 • Které pravidlo platí stejně v hubnutí i oblasti financí?
 • Co znamená „složené úročení“ ve výživě?
 • Proč nefungují extrémní diety?
 • Do jaké míry je důležitý pohyb v našem životě?
 • Proč a jak se učit kritickému myšlení?
 • Co si Miloslav Šindelář myslí o vlastním a nájemném myšlení?
 • Jak by vypadal jeho den, kdyby se nemusel ohlížet na finance?
 • Mnoho a mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik