Blog - Teorie peněz

Matúš Kuchálik: Nejčastější otázky, na které chcete znát odpověď

Tentokrát pro vás máme tak trochu jiný druh podcastu. Vybrali jsme nejčastější otázky, se kterými se ve své praxi setkáváme. Jak už je naším dobrým zvykem, na každou vám jednoduše a srozumitelně odpovíme. Je mezi nimi i ta vaše?

1/ Jakou ideální částku mám investovat?

Tady neexistuje univerzální správná odpověď. Všeobecně uváděné poměry výdajů a investic se různí. A pokud se na to podíváme objektivně, zjistíme, že každý jsme v jiném věku, máme odlišné životní poměry, někteří mají rodinu jiní, jsou single. Pojďme se od uznávaných ekonomů inspirovat, ne se jimi za každou cenu řídit. Jen tak dojdeme snáze k našemu vytyčenému cíli.

2/ Co s úrokovými sazbami? Mám čekat na nižší nebo nakoupit hned?

Úrokové sazby jsou v těchto dnech nevyzpytatelné. Názory odborníků se mnohdy rozcházejí a zájemci o koupi nemovitostí si nejsou jisti, jestli teď je ta správná doba, nebo mají čekat, až úroky klesnou. Kupovat byt podle výše úrokové sazby je jako plánovat zásnuby podle ceny prstýnků. Nenechte si ujít svůj byt snů jen proto, že nějaký ekonom napsal, že máte vyčkat, až úroky klesnou.

3/ Jak zapojit partnera do přehledu o společných financí?

Hlavně netlačit na pilu. Vyberte nějakou vhodnou příležitost a vysvětlete mu (jí), proč finance řešíte. Povídejte si o budoucnosti, jaké máte cíle a třeba v kolika letech chcete být finančně nezávislí. Jakmile budete mít jasnější představu, lépe se pak bude o takových věcech hovořit.

Jaké jsou vaše další nejčastější otázky?
 • Je v mladém věku důležité životní spoření?
 • Jak začít investovat a nenechat se napálit?
 • Je možné si vyjednat nejnižší úrokovou sazbu?

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

nejčastější otázky na Spotify
nejčastější otázky na Apple Podcast

Cameron Huddleston: Proč mluvit s rodiči o jejich financích včas?

Nyní do našeho pořadu přijala pozvání Cameron Huddleston - uznávaná novinářka a také autorka knihy Mom and Dad, We Need to Talk: How to Have Essential Conversations with Your Parents About Their Finances. Bavili jsme se o tom, jak plánovat a komunikovat s rodiči i dětmi společné finance. Jak začít? Čemu se vyhnout, a případně jak to má Cameron Huddleston ve své domácnosti? To vše se dozvíte v dnešním podcastu. Ti z vás, kteří neovládají angličtinu, si mohou přečíst hlavní myšlenky v tomto přepisu.

Jaká byla Vaše motivace začít psát knihu na téma rozhovoru rodičů a dětí o svých financích?

Toto téma je obecně ve společnosti hodně tabu proto na trhu ani internetu není příliš materiálu. Když doma přijde na řadu téma o penězích, rodiče si často myslí, že je nevhodné mluvit s dětmi o příjmech a výdajích. Když zemřel můj tatínek, bylo těžké a velmi nevhodné najít společnou řeč s lidmi, kteří měli nějaký podíl na jeho majetku. Neboť nikdy neměl sepsanou závěť a žil už s jinou partnerkou.

Také když moje maminka začala ztrácet paměť, věděla jsem, že se jí budu muset postarat o finanční situaci a dělat za ní některá rozhodnutí. Bohužel vše jsme začaly řešit až díky těmto mimořádným zdravotním situacím. Kdybychom o tom mluvily již dříve a plánovaly vše v klidu, mohlo být všechno jednodušší. Naštěstí jsme do toho s maminku vstoupily ještě včas a udělaly řádné opatření, abych za ní mohla např. podepisovat některé dokumenty a rozhodovat tak o jejím zdraví. Toto je asi v USA trochu jiné než v Evropě. Tady je vše hodně drahé a doktoři se s Vámi ani nemusí bavit, když jim to zákon dovoluje. V Evropě je sociální systém nastavený trochu lépe.

Právě jste zmínila, že taková konverzace může být velmi složitá a nevhodná, jak tedy potom začít mluvit s rodiči o těchto tématech? Jaké by měly být ty první kroky? 

Nejdříve byste o tom měli mluvit se sourozenci, pokud některé máte. To je určitě první krok. Zabráníte tím spoustu konfliktům a nedorozumění, protože by to mohlo vypadat, že se snažíte dělat rozhodnutí se svými rodiči za jejich zády. Domluvte se, kdo tu konverzaci začne a jak v ní budete pokračovat. Určitě se však o tom nebavte během svátků, jako jsou třeba Vánoce. Raději počkejte a najděte vhodný čas. Je zde spousta metod, jak začít, zejména pokud jste mladí. Ta nejlepší je zkusit to obráceně – zeptat se na jejich radu. Jak to třeba dělají oni? To Vám pomůže nastínit jejich situaci a pokračovat v té konverzaci.

Děkuji za velmi dobrou radu, to mě nikdy nenapadlo. Chápu, že někteří rodiče mají blok, řekl bych až strach, mluvit o svých penězích a finančních plánech. Co byste řekla, že jsou ty hlavní důvody proč o tom nechtějí mluvit?

Důvodů může být několik. Ty stěžejní jsou často že sami nemají vůbec žádný plán. Nebo že se stydí, myslí si, že tato konverzace prostě není vhodná pro rodiče a děti, takže otevřít toto téma může být někdy pro ně nevhodné. Dále jsou zde otázky o stárnutí a smrti. O tom se lidé neradi baví. Někdo si myslí, že když sepíše závěť, tak je konec. Tak to ale vůbec není. Je to jen známka toho, že se připravujete na budoucnost, plánujete dopředu. Já, i můj manžel, už máme sepsanou závěť.

Prozradíte nám, jaký plán má Cameron Huddleston? Už víme, že máte sepsanou závěť, ale jak o těchto věcech přemýšlíte? A mluvíte o tom s vašimi dětmi?

My jsme sepisovali závěť s manželem už dvakrát, protože se nám narodilo další dítě. Jmenovali jsme i opatrovníka našich dětí v případě, že by se nám něco stalo a nebyli bychom schopni se o ně starat. Pověřili jsme osobu, co by našim jménem mohla podepisovat právní dokumenty, dělat za nás některá finanční rozhodnutí. Taky si s manželem šetříme na důchod, máme pojištění tzv. Long-term care (v USA a Kanadě pojistný produkt, do překladu jako dlouhodobá péče, který pomáhá uhradit náklady spojené s dlouhodobou péčí). Víte, Amerika není levná, a tak se na to člověk musí připravit. To ale platí všude po světě. Máme plán, mluvíme o tom s našimi staršími dětmi, kterým je 15 a 14 let, v naší rodině to není tabu. Mohou s námi mluvit o stárnutí, dluzích, prostě o čemkoliv. O všem mluvíme doma otevřeně.

Děkuji, jdete vzorným příkladem. Je něco, čemu bychom se ale měli vyhnout v takové konverzaci?

Ano, určitě byste se neměli pozdvihovat nad svými rodiči, zesměšňovat je. To samé s dětmi. Navzájem se respektujte a ctěte, že jste rodina. Neříkejte věci typu “Hele, pokud se se mnou o tom nebudete bavit, nepomůžu Vám.” Avšak nevzdávejte se, pokud se s Vámi rodiče nechtějí bavit o svých plánech a finanční situaci. Prolomit ledy může někdy trvat i roky.

Chápu. A jak naučit děti pracovat s penězi, vysvětlit jim hodnotu peněz?

Začněte, když jsou malý. Téma peněz by mělo být na dennodenním pořádku. Kdo jiný by je měl naučit o penězích, když ne vy? Pokud je to nenaučíte, sami se to nenaučí. Pak za Vámi budou chodit a prosit pořád o peníze. Když jdete nakupovat, vysvětlete jim, že třeba toto jablko stojí pětikorunu. Když platíte, nechte je zaplatit. I když dnes platíme převážně kartou, vysvětlete jim, jak peníze fungují. Nechte je například pracovat kolem domu a dejte jim za to odměnu. Ať se naučí, že za práci dostanou peníze, které mohou potom použít na nákup hraček či sladkostí. Skrz praktickou zkušenost to děti snáze pochopí.

Cameron, asi moje poslední otázka, co vy a investice? Máte někde zafinancováno, např. v akciích, nebo dluhopisech? Nechci konkrétní částky, jen mě zajímá filozofie Cameron Huddleston.

Myslím si, že nejlepší cesta, jak si šetřit na rentu je skrz indexové a podílové fondy. Zejména když jste mladí. Během času se osvědčilo, že burzovní trh stoupá. Když si šetříte v bance, ty peníze Vám tam jen leží a nezhodnotí se. Můj manžel třeba převedl všechny své úspory na rentu do dluhopisů. Ale je ještě mladý a zřejmě to ještě převede do nějakých akciích, vyváží tím to riziko a výnos. Oba máme své investované peníze rozdělené. Nikdy nevíte, co se stane, i když je to Váš manžel. Můžete se pohádat, rozvést, a co pak?

Cameron děkuji. Myslím, že jsme právě našli další téma pro Vaši budoucí knihu (smích). Moc děkuji za Váš čas a těším se na další shledání.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Cameron Huddleston na Spotify
Cameron Huddleston na Apple Podcast

Caleb Silver: Chci být první, ale už se nesnažím přelstít trh

Tentokrát do našeho pořadu přijal pozvání velmi vzácný host přímo z New Yorku, a to šéfredaktor Investopedia.com Caleb Silver. Investopedia je jeden z největších mediálních zdrojů o financích a finančních trzích na světě, který navštíví přes 20 milionů uživatelů měsíčně. Jak filtrovat media v dnešní době, kdy jsme zahlceni informacemi z každé strany? Mluvit s dětmi o penězích a práci, nebo přemýšlet o investování? To se dozvíte v dnešním podcastu. Ti z vás, kteří neovládají angličtinu si mohou přečíst hlavní myšlenky v přepisu tohoto podcastu.

Jaký vztah máte k informacím, respektive jak přistupujete v Investopedia k informacím, máte nějaká pravidla?

Máme takových pět hlavních pravidel. Být první, nejrychlejší, pracovat s fakty, posouvat se a růst. Když jsme začínali, byznys se posouval rychle do předu, a to prostředí se v návaznosti taky rychle měnilo. Tehdy jsme se jako nová firma museli naučit rychle přizpůsobit a reagovat na změny, jak nejrychleji to jde.

To zní jako velmi náročné prostředí, ale určitě jste se musel hodně za ty léta naučit. My učíme naše klienty nesledovat tolik všechny media jako si spíše vybrat a ověřovat pár zdrojů, pracovat s informacemi. Znáte to, ten strach z krize se hodně novinářů reflektuje, ale ten cyklus těch trhů je prostě takový – jednou to spadne, jednou se to vyhoupne. Co byste dal za radu obyčejným investorům ohledně médií? Jaké informace si brát a z jakých médií?

Média jsou hlučná tím, že nás ovlivňují každý den a slyšíme je neustále. Mění naše strategie. Rozhodně bych nedoporučuji číst všechny titulky novin, to člověka zruinuje. Musíte se naučit filtrovat informace, což taky záleží na tom, kolik vám je a kolik máte peněz. Čas a peníze jsou ty hlavní kritéria, podle kterých se řídíte. Řekněme, že Vám je třicet a máte horizont dalších třiceti let k investování, během kterého si chcete našetřit. Asi budete spíše zaměřen na dlouhodobé cíle. Kdyby trh během toho spadl, budete mít čas na to se zotavit. Zatímco když jste starší, jako třeba já, blížící se k padesáti, šedesáti let a potřebujete nastřádat peníze, jak nejrychleji to jde, bude to jinačí. Asi se budete vice zajímat o aktuální trendy na trhu, budete víc angažovaní. Když jste starší a máte už dostatek peněz, chcete být víc konzervativní. Opravdu záleží na Vašem věku a jak moc si můžete dovolit riskovat.

Chápu. Dneska tu máme spoustu podcastů a řečníků ohledně toho, jak investovat a pracovat s penězi. Mohl byste nám konkrétně někoho doporučit, koho třeba sledovat? Kdo je teď ve světě onlajnu zajímavý, např. z toho dlouhodobého hlediska?

Určitě, rád. Rozhodně nedoporučuji sledovat stock-pickers, aneb lidi, co hledají podceněné akcie a do nich investují, to je jako jít do kasina. Pro lidi, kteří se chtějí opravdu naučit o investování a jak trhy fungují, doporučuji Masters in Business od mého kamaráda Barryho Ritholtze, je to jeden z nejchytřejších lidí, co znám a zve si do svého pořadu opravdu zajímavé a úspěšné lidi. Pak tu jsou videa a podcasty od Real Vision, ti fungují na předplaceném odběru, dále podcast Animal spirits a nebo Invest with the best.

Díky moc, to bylo něco užitečného i pro mě. Další moje otázka vede k tomu, jaká je taková dlouhodobá vize Investopedie?

Edukovat lidi o penězích a investování tak, aby mohli dělat ty správná rozhodnutí a pomoct jim žít lepší život. Finance a zdraví jsou dva základní komponenty lidského života, takže se snažíme, abychom lidem pomáhali dělat ty správná rozhodnutí ohledně financí.

Pokud byste mohl říct nějaké svoje Zlaté pravidlo Caleba Silvera ohledně řízení peněz, co by to bylo? Nějaké tři hlavní věci?

Ok. To nejdůležitější pro mě, co jsem se za ty léta naučil, je 1) nemyslet si, že můžeš přelstít trh a vůbec to ani nezkoušet 2) investovat s jasně nastavenou strategií a 3) být připraven udělat změnu, když je potřeba, ale mít jasně daný plán a podle toho jet. Já už jsem si nějakou krizí prošel, tak jsem se ponaučil…

Díky moc. Někde jsem dokonce četl nebo slyšel, že jste investoval tehdy do Lehman Brothers. Je to pravda, nebo?

Ano, je to tak (smích). Proto říkám, nesnažte se přelstít trh. Tehdy před krizí si pamatuji, jak jsem sledoval padat to jejich 80 nebo 90leté dědictví. Jak jsem jenom viděl pád jejich akcií z $80 na $20, potom na $9. Říkám, nikdo nenechá padnout Lehman Brothers. Tohle je přece Lehman Brothers, tohle je Wall Street! To je jako nechat v NYC padnout Brooklynský most. Takže jsem nakoupil hodně jejich akcií, jakože přelstím trh, no, a nakonec jsem všechny investované peníze ztratil. Tuším, že mám pořád jejich symbol na svém broker účtu, jako takovou vzpomínku, jak moc jsem byl naivní.

To bylo, že…jeden bývalý český hráč z NBA taky investoval tehdy do Lehman Brothers a měl to podobně. Když se podíváme trochu do Vašeho mládí, co pro Vás znamenaly peníze? Jak jste o penězích tehdy uvažoval?

Je pravda, že jsem vyrůstal v zajištěné rodině. Víte, rodiče mě poslali na dobrou školu, ale jako teenager jsem si chtěl vydělávat vlastní peníze. Tuším, že už někde od 12 let jsem začal pracovat v restauraci. To víte, dříve nebyly tak striktní pracovní zákony, takže jsem si mohl relativně brzo začít vydělávat vlastní peníze. No a tahle zkušenost v restauraci mě hodně naučila. Od vedení zásob, přes zákaznickou podporu až po ziskovou marži a podobné byznysové věci. Naučil jsem se, jak si vydělat peníze, jak si jich vážit a jak s nimi nakládat. Nikdy jsem si však nepomyslel, že budu dělat novinařinu.

Měl jste nějakou půjčku po škole?

Naštěstí ne. Rodiče a prarodiče mi pomohli školu zaplatit tak, že jsem po promoci neměl žádnou půjčku. To byla velká výhoda, protože v americké kultuře má de facto každý student nějakou půjčku po promoci, v průměru to může být třeba i 30 tisíc dolarů.

Když se o tom bavíme, cítíte na sebe nějaký tlak jako rodič, že musíte našetřit dětem na školu? Nebo jak to vnímáte?

Naše kultura ohledně tohohle je hodně jiná, máme spoustu spořících programů, co se liší stát od státu, případně jsou i nějaké federální programy. Když dostanu výplatu, nějakou část z toho dávám tady v New Yorku na svůj spořící program, protože v šedesáti opravdu nechci hledat, jak zaplatit dětem školu.

Dostáváme se blíže k Vaší investiční strategii. Nechci úplně čísla, ale mohl byste nám prozradit, jak vypadá portfolio Caleba Silvera? Kam případně investujete?

Ano, určitě. I když se blížím k té padesátce, kde byste většinou hledali spíše rovnoměrně rozdělené portfolio, u mě převážně dominují akcie, takových 75 %. Snažím se být svědomitý investor, respektive společensky odpovědný, takže neinvestuji do takových akcií jako tabák a ropa. Mám něco ve farmaceutickém odvětví skrz podílové fondy, protože nekupuji jednotlivé akcie, ale primárně skrz fondy, které se zaměřují na různé průmysly. Mám něco v technologiích a tzv. ETF, neboli burzovně obchodované fondy. Nevlastním žádné nemovitosti, protože vydělat něco málo v nemovitostech, na to člověk potřebuje hodně peněz…třeba časem ale něco koupím.

Jak to děláte u Vás v rodině? Bavíte se s dětmi a Vaši práci, kolik vyděláváte, jak nakládáte s penězi?

Ano, bavíme a myslím, že to je jedno z nejdůležitějších témat v rodině. Pro spoustu rodin to je tabu, ale nemělo by. Děti vědí, kolik s ženou vyděláváme, co děláme s penězi, co to vůbec peníze jsou a jak fungují. Že musíme přemýšlet i dlouhodobě, nejenom když přijde výplata. Myslím, že to ty děti usměrňuje, tak jako když mně bylo patnáct…

A na závěr, jaká byla Vaše asi nejlepší investice během života? Jakákoliv, klidně nějaká kniha, cokoliv…

Moje nejlepší investice byla asi koupě televizní kamery tehdy když mi bylo něco kolem dvaceti. Díky tomu jsem se dostal do branže a nastartoval kariéru – jak v profesním, tak i osobním životě. A jako nejlepší investorská investice byla koupě nemovitosti v New Yorku před čtrnácti lety. Koupili jsme to v dobrém čase, když byly úrokové sazby nízké a prodali před krizí, takže skvěle načasované.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Caleb Silver na Spotify
Caleb Silver na Apple Podcast

Matúš Kuchálik: Finanční rozhovor se svým starším JÁ

Máte pocit, že jste stále nenaskočili na tu správnou vlnu investování? Občas zapomenete poslat platbu, zaskočí vás náhlý výkyv trhu či na konci měsíce zjistíte, že jste příliš zbytečně utráceli místo toho, abyste si spořili? V podcastu vám prozradíme 5 tipů, jak se těmto, ale i dalším finančním prohřeškům, vyvarovat.

Proč je dobré tyto tipy dodržovat?

Každodenní starosti odvádí naši pozornost od důležitých věcí. Chtě nechtě jsme ovlivňovány naším okolím, médii i sociálními sítěmi. Naše mysl je přehlcena „zaručeně nejlepšími informacemi" o tom, jak zbohatnout. Často se podceňujeme, nevěříme si, a ve finále si nastavíme příliš nízké cíle.

Našich 5 tipů, jak dosáhnout úspěchu:

1/ Rozhovor se svým starším já

Ač vám tato myšlenka může přijít jakkoli bláznivá, zkuste si představit rozhovor se svým starším já. Zeptejte se ho, jak se má a jestli je spokojený s tím, co pro něj v tuto chvíli děláte. Bude šťastný? Poděkuje vám? Nebo naopak zjistíte, že pro jeho finanční nezávislost neděláte dost? Vyzkoušejte tuto vizualizaci a sami se přesvědčte, jak se budete cítit třeba v důchodovém věku.

2/ Investiční přirážka

V tomto bodu vám prozradíme, jak taková strategie funguje. Vysvětlíme si, proč je dobré na sebe vytvářet tlak pomocí investiční přirážky a jak může zabránit bezmyšlenkovitému hýření. 

3/ Neustále si připomínat cíle

Pokud někam chcete dojít, musíte si zvolit jasný cíl. Časová osa pomůže vymezit váš čas a ukázat, kam směřujete.

4/ Odměňovat se

Mít silnou vůli vyžaduje velké úsilí, a za to je třeba se řádně odměnit. Pokud s penězi správně pracujete a daří se vám plnit představy, nebojte se zainvestovat do svých srdcovek. Kupte si tričko oblíbené značky nebo věnujte příspěvek na charitu. Odměňování vám pomůže k dlouhodobějším lepším výsledkům.

5/ Automatizace

Zautomatizujte si všechny své finanční úkony. Nastavte si trvalé příkazy plateb a nebudete tak muset nic hlídat. Čím méně pozornosti financím dáme, tím vytvoříte menší prostor pro případné chyby.

Co uslyšíte v podcastu?

 • detailně rozebereme jednotlivé principy a vysvětlíme si, jak je aplikovat, aby fungovaly co nejlépe

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

5 tipů jak na Spotify
5 tipů jak na Apple Podcasts

Petr Šrámek: Zaměřte se na megatrendy a máte vyhráno

Dnešním hostem našeho podcastu je dlouholetý podnikatel, vizionář a popularizátor využívání umělé inteligence - Petr Šrámek. Dále je také mentorem a poradcem několika firem, které se této problematice věnují. Je zakladatelem a manažerem investičního fondu LongevityTech a Fora Longevity, předává své znalosti a zkušenosti převážně zahraničním startupům. Nám v rozhovoru například prozradil, jak souvisí zdravý aktivní věk s ekonomikou a do kterých srdcovek investuje bez ohledu na peníze.

I ve svém věku se Petr cítí, že teprve dospívá a poznává, jak to všechno funguje. Kontinuálně se mu mění pohled na to, co člověk opravdu potřebuje a co ho naopak od toho primárního odvádí. V podcastu se nám svěřil se svými úplně prvními začátky podnikání. Jak sám přiznává, porevoluční období bylo velmi divoké především proto, že nikdo o podnikání nic nevěděl a všichni museli objevovat nové věci. V té době Petr začal dovážet první počítače. To znamenalo, že u veksláků musel vyměnit československé koruny za dolary, dojet do Vídně, kde počítače nakoupil a až teprve pak je tady mohl prodat tady.

Petr Šrámek - vizionář

O tom, že Petr je vizionář a odborník ve svém oboru není pochyb. Když byl loni v září pozvaný na konferenci, aby pohovořil o oblastech, technologiích a trendech, které podle jeho názoru brzy exponenciálně porostou a na které by pozvaní manažeři měli ve svých strategiích přihlédnout, jako by viděl do budoucnosti. Těmito tzv. megatredny jmenoval virtuální a digitální platformy, nejenom ve smyslu komunikace, ale i virtuální světy, jako např. Fortnite. Další oblastí bylo transformace vzdělávání, a to především do online prostředí. Třetí bylo zdraví. Zde upozornil na vývoj v technologiích, které pomáhají nejen zlepšit naše zdraví, ale také schopnost péče o sebe sama a tím prodloužit aktivní zdravý věk.

Longevity – zdravý aktivní věk

Slovíčko, které je s Petrem spojené, je bezesporu „longevity“. Jak sám přiznává, tento pojem je nejen v Čechách, ale i celosvětově, něco nového, přesto mu sám přikládá velký význam. Jak mu tedy rozumět? „V překladu je to dlouhověkost, tzv. zdravý aktivní věk - v našem pojetí je to co nejdelší aktivní lidský věk, ve kterém je člověk produktivní a může přispívat sobě i společnosti.“ vysvětluje Petr.

Za svou éru podnikání Petr Šrámek zažil několik krizí a odhalil, že všechny mají stejný vzorec: „Když přijde něco, co nečekáte, tak reakce lidí je pořád stejná. Nejdřív popírání (nás se to netýká), následuje panika.“ Aby tomuto předešel, snaží se řídit radou N. N. Taleba, že je důležité stavět svůj byznys na takovém základě, který je co nejméně křehký a co nejméně závislý na okolních vlivech. Přiznává, že v praxi je to obtížné, ale přesto dělá, co může.

A co dalšího v podcastu uslyšíte?

 • co jsou srdcovky Petra Šrámka a do čeho investuje, aniž by se ohlížel na peníze
 • proč je dobré vyvarovat se investičním boomům, které přinášejí zaručené profity
 • kdy a jak začal rozdělovat osobní finance od firemních
 • nájem, nebo hypotéka
 • co jsou megatrendy a proč hýbou ekonomikou
 • jaké jsou kritéria pro správný vývoj start-upu
 • které odvětví umělá inteligence upozadí a na co se mají ty profese transformovat
 • a mnoho dalšího

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Petr Šrámek na Spotify
Petr Šrámek na Apple Podcasts

Matúš Kuchálik: 9 rad jak vyzrát nad současnou krizí

Děsí vás novinové titulku o propadech akcií na trhu? Bojíte se hospodářského zpomalení, nízkých výnosů a recese způsobené koronavirem? Tyto všechny zprávy jsou náporem na emoce především pro ty, kteří vkládají své peníze do investic. Skutečně je potřeba se tolik bát znehodnocení? Máme pro vás 9 jednoduchých rad, jak si se současnou krizí poradit.

Dnešní podcast nejlépe vystihuje citát Warrena Buffetta: „Nejdůležitější předností investora je správný temperament, ne intelekt.Historicky máme za sebou už několik krizí, tak v čem je tahle jiná? Rozhodli jsme se vám v této nelehké době přinést užitečné informace, které vám pomohou vytvořit si nadhled. Dozvíte se, jak současnou situaci vnímat, jaké si z ní vzít ponaučení, a to nejen investiční, ale i lidské.

Důležité je myslet na to, že po každé bouřce vyjde zase slunce. Bylo to tak vždycky a ne jinak to bude i se současnou krizí. 

Co v našem podcastu uslyšíte?

 • proč je v době krize finanční trh kolísavý a jakou roli zde hraje nejistota
 • jakou zkušenost nám současný stav přinese
 • podíváme se na důsledky předešlých krizí
 • jak velká má být rezerva v případě, že i v této době chcete investovat
 • zjistíme, že nejlepším lékem na chaos je plán a jak s ním pracovat
 • zda je dobré investovat i když zisk je momentálně nejistý
 • co dalšího je spojené se současnou krizí

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

jak zatočit se současnou krizí na spotify
jak zatočit se současnou krizí na APPLEPODCAST

Petr Šimčák: Jak na osobní finance v době krize

V dnešním videu si můžete poslechnout rady a názory největšího odborníka na investování v České republice, kterým je Petr Šimčák. Vystudoval finanční podnikání a psychologii, je držitelem prestižního titulu CFA. V současnosti pracuje jako zástupce ředitele obchodu v největší investiční společnosti v Evropě - Amundi Czech Republic Asset Management, a.s.  V našem povídání jsme probrali současný akciový trh, zkusili nahlédnout do budoucnosti, ale také jsme dostali mnoho cenných rad, jak začít s investováním.

Hned v úvodu rozhovoru nám Petr detailně poradil, jak by se současnými vědomosti postupoval jako mladý muž se zájmem o investice. Jak říká, základem všeho je vydělat více než utratit a 10 – 20 % příjmů investovat. Důležité je zvolit si kvalitního finančního poradce, který mu dokáže připravit plán na míru. Měl by zahrnovat jak krátkodobé, ale i dlouhodobé cíle, včetně pojistek. Určitě doporučuje vyhnout se kreditním kartám.

Máme se bát kolísavosti akciového trhu?

Investice do akcií podle něj není z hlediska kolísavosti výnosů tak velký problém, jak se na první pohled může zdát. A jestli se právě teď rozhodujete, zda je ten pravý čas akcie nakoupit, podívejte se na video. Petr Šimčák nám na reálném příkladu sledování dlouhodobých investic ukázal výhody, nevýhody a celkové výsledky.

V současné době není příliš skeptický k tomu, co se děje na akciovému trhu. Z jeho pohledu si lidé „jen vyměňují akcie za výrazně nižší ceny“. Pro někoho by právě tato situace mohla být dobrou příležitostí začít investovat s výrazně nižšími pořizovacími náklady. Zprvu doporučuje plánovanou částku rozložit ideálně na denní frekvenci a neinvestovat celou sumu naráz. V součtu bude pořizovací cena nižší, než kdybyste nakoupili v jeden den.

Kam by Petr Šimčák radil investovat?

A kam by poradil své portfolio zaměřit? Atraktivní jsou v současnosti fondy, které se koukají do budoucnosti (moderní technologie, zdravotnictví). Určitě ale neprohloupíte ani u klasických byznysů, které jsou dlouhodobě stabilní na trhu. Také zlato se v této době zdá jako výhodný investiční instrument.

Být úspěšný v investování nejen svého portfolia, ale i svých klientů, vyžaduje podle Petra tři základní věci – především neustále se vzdělávat ve financích, tím eliminujete možný strach z neznámého. Zaměřte se i na duševní hygienu, využít můžete autogenní trénink, meditaci, dechová cvičení nebo procházky či sport. To vše nutné doplnit rozumnou stravou.  

Co dalšího v našem videu ještě uvidíte?

 • jak by měl postupovat mladý člověk rozhodující se o investování
 • jakou má Petr strategii a cíle
 • jaký má názor na chování centrálních bank v současné krizové situaci
 • jaký investiční husarský kousek mu povedl a naopak ze kterého se poučil
 • co pro něj znamenají peníze
 • v čem vidí nešvary v současné finanční situaci
 • a mnoho dalšího

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Petr Šimčák na spotify
Petr Šimčák na Apple Podcasts

Lukáš Jančok: Jak mít výdaje pod kontrolou

V dnešním speciálním podcastu přivítáme našeho posluchače a IT manažera, Lukáše Jančoka. Tak jako já s vámi ve finančním reportu sdílím v posledních měsících přehled svých výdajů, Lukáš si podobné záznamy vede již od roku 2012. Nechal nás nahlédnout do své tabulky, ve které si své vlastní výdaje pečlivě vedou společně se svou manželkou. V čem Lukáš vidí výhody takového finančního souhrnu a při kterých situacích mu přehled pomohl v rozhodování? To vše se dozvíte v našem mimořádném podcastu.

Jak to všechno začalo?

Není úplně běžné, že člověk vydrží sledovat vlastní výdaje po tak dlouhou dobu. Lukáš se nám svěřil, že společně se svou přítelkyní zavedli zaznamenávání výdajů před osmi lety, když začali cestovat. V té době žili několik měsíců v Peru. Lukáš studoval, partnerka pracovala. Aby věděli, za kolik si budou moc dovolit cestovat, bylo důležité mít ve svých financích jasno. Na tento přehled si během pobytu v zahraničí natolik zvykli a vyhovoval jim, že i po návratu do Čech v zapisování pokračovali.

Jako jednu z výhod Lukáš vidí, že má své finance pod kontrolou. Ví kolik a za co jejich domácnost utrácí. V případě, že je potřeba šetřit, snadno zjistí, ve které kategorii se může uskromnit. Ocenil to již několikrát. Za posledních osm let se už čtyřikrát stěhovali a jak jistě víme, s tím jsou spojeny nemalé výdaje. Dále když Lukáš měnil zaměstnání, díky přehledu si dovedl spočítat, jaký může udělat ústupek a na jak dlouho.

Je bezva mít vlastní výdaje ve svých rukou

Pro zaznamenání výdajů používají manželé sdílenou excelovskou tabulku. Na každém listě mají jednotlivé roky a ty dále rozděleny do kategorií. Zvláštní záložkou je bydlení, která slouží pro potřebu hypotéky. Jednotlivé kategorie časem přibývají. Při návratu do Čech bylo nutné zavést nové kolonky spojené s výdaji na bydlení, jako třeba nájem a v poslední době přibyla kategorie „dítě“. Vzhledem k dlouhodobému sledování rodinného rozpočtu si manželé dovedli spočítat, jak velký zásah jim děti do finanční situace udělají.

A jak často si Lukáš výdaje do programu poznamenává? Prý jakmile mu přijde e-mail z banky o započtené transakci při platbě kartou, nebo nahromadí čtyři až pět účtenek v peněžence. Zároveň oceňuje, že už i některé banky ve svých bankovnictví podobné souhrny finančních transakcí umožňují a uživatelé tak mají možnost získat potřebný přehled.

Když jsem se ptal Lukáše, co mu sledování vlastních výdajů nejvíc přineslo, odpověděl, že mu to pomáhalo při některých změnách, jako například při stěhování nebo hypotéce, ale i vyjednávání o výši platu. Je pro něj uklidňující znát své příjmy a výdaje, má rád přehled a data ve svých rukou.

Co se ve videu ještě dozvíte?

 • jak vypadá Lukášův přehled vlastních výdajů a jak s nimi pracuje
 • který výdaj je jeho srdcový
 • jak se na jeho pečlivost a zaznamenávaní výdajů dívá okolí
 • zda děti výrazně ovlivnily rodinný rozpočet?
 • a mnoho dalšího

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

vlastní výdaje na Spotify
vlastní výdaje na apple podcasts

Osobní finanční report 3/2020 – bilance v karanténě

Březnový finanční report bych nazval "Marec (březen) – srdcovým výdajům konec!:) Současná situace se významně projevila ve financích nás všech. Finanční bilance dostala úplně novou podobu. Velmi stručnou, diametrálně odlišnou od předcházejících měsíců. Nezůstal kámen na kameni. Změna sice vynucená, ale za mě v některých věcech i pozitivní.

Celkově je jasné, že většina položek u mě, ale i u ostatních, vzrostla hlavně v jídle – potraviny, případně donáškové služby, doplnění zásob v domácnosti. Zbytek klesl na úplné minimum, jak si můžete všimnout níže:

Spendee březen
Spendee březen report

Celkově tedy jen 6 položek. Obvykle v porovnání s minulými měsíci (leden) jich bylo 10.

Finanční report: NUTNÉ VÝDAJE

– to jsou oblasti, za které musíme utrácet všichni:

 • Bydlení (nájem), energie, internet: 17 100,-
 • Mobil paušál: 550,-
 • Jídlo (nutný náklad/supermarkety, abych přežil): 4 500,- (To je něco, co se nemění)

Kategorie jídlo

 • Jídlo navíc/obědy: 8 500,- (100% nárůst)
 • Kavárny přes den/rozhovory s klienty/: 0,- (vše proběhlo online, pokles o 100 %)
 • Víkendová posezení v restauracích: 0,-

Kategorie zábava/relax/zdraví

 • Kino: (moje oblíbená srdcovka utrpěla šok, nahrazená Netflixem)
 • Apple music: 150,-
 • Fitness aplikace/osobní trenér: 1000,-
 • Drinky/večerní zábava: 0,- (pokles o 100 %)

Kategorie služby:

 • Taxi: 160,- (pokles o cca 70 %)
 • Úklid: 0,- (v nudě člověk překoná i sám sebe)

Kategorie auto:

 • benzín 500,-

Za celý měsíc 32 310,- za nutné výdaje a pasiva. Celkové snížení o cca 14 %.

Finanční report: INVESTICE

Kategorii investic rozděluji na dvě podkategorie:

 • Investice do sebe: (koučink, knihy, obědy a rozhovory s úspěšnými lidmi atd.: 10 000,-). Tohle je konstanta, která pořád platí a platila i v březnu :).
 • Investice do finančních aktiv: Portfolio zvané RENTA: kde mám portfolio akciových, nemovitostních a dluhopisových fondů, do kterých si posílám 20 % ze svých měsíčních výdajů. Nezůstal jsem při tom, bylo to v době, kdy jsem měl ještě rezervy a byl jsem schopný investovat, v době, kdy trhy se blížily měsíčním minimům. Všechno to byly akciové fondy zaměřeny na USA, Evropu, případně rozvíjející se trhy. Skvělá investiční šance pro připravené.
Finanční report: Ochrana příjmu
 • Životní pojištění: 1996,-.

Konstanta, která bude v bilanci ještě dlouhou dobu.

Dohromady, po rozpočítání i s investicemi do sebe, to dělá cca 44 306,- měsíčně.

Závěrem a pozitivní zprávy:

Je to skvělá příležitost podívat se na naši bilanci z jiného úhlu pohledu a tím je – jaké jsou moje minimální výdaje? Co opravdu v životě potřebuji a co ne. Nahlédnout na to trochu i z filozofického hlediska a přehodnotit svůj život.

Pojem jo-jo efekt je docela známý. Člověk na základě diety zhubne a vzápětí po návratu ke svým návykům nabere ještě více váhy, než měl předtím. Velmi zajímavé bude sledovat chování nás všech, až karanténa skončí.

Budeme jako utržení z řetězu? Plánovat výlety, kávičky, večeře, aktivity? Nebo naopak budeme udržovat tento úsporný režim dál? Doporučuji se nad tím zamyslet už teď. Vyhnete se tak zbytečnému jo-jo efektu 🙂

Ukazuje se, že absolutním základem je fond rezerv (emergency fond), jak v byznysu, tak v běžném životě. Bez toho se všechno hroutí jako domeček z karet. Je zarážející, jak většina lidí, kteří měli na to, vytvořit si tento budget, selhala. Věřím, že to bude jedno z největších ponaučení, které si z krize odneseme.

Pokud znáte ve svém okolí někoho, kdo jen bezhlavě utrácí a myslíte si, že by si měl poslechnout náš podcast a zapojit se do naší výzvy 3 měsíčního monitoringu svých výdajů, nasdílejte mu náš podcast, a nebo napište na info@teoriepenez.cz a my se s ním spojíme 😉

Pokud byste případně měli zájem nechat si vytvořit podobný finanční plán na míru, mrkněte se na naše testy a my se vám ozveme.

Získejte aplikaci na sledování výdajů. Premium na 3 měsíce zdarma.

ZÍSKEJTE SPENDEE PREMIUM NA 3 MĚSÍCE ZDARMA A ZAPOJTE SE DO VÝZVY SE MNOU.

Zasláním kódu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Nejste si jisti, že se umíte o své peníze postarat? Chcete vědět, jak a kam investovat, abyste si připravili zajímavý pasívní příjem nebo pohodový důchod? Vyzkoušejte si náš FIRE TEST

Daniel Gladiš: Má recept na investice v dynamicky měnícím se trhu?

Mám obrovskou radost, že do mého dnešního podcastu přijal pozvání zakladatel a manažer Vltava Fund, autor inspirativních knih o investování a zároveň vášnivý sportovec Daniel Gladiš, který již řadu let běhá lyžařské maratony. Se stejnou vytrvalostí, s jakou zdolává běžecké tratě, proplouvá ve vodách akciového trhu. Pokud jste jedni z těch, kteří si právě o tento rozhovor psali, zajímá vás tajemství Danielova úspěchu nebo jeho pohled na současnou koronavirovou situaci, pohodlně se usaďte a užijte si video. 

Warren Buffett, investor?

Když v roce 1988 měl Daniel Gladiš možnost vycestovat do Velké Británie na návštěvu ke své rodině, navštívil Muzeum voskových figurín, kde spatřil sochu Warrena Buffetta. To jménu mu v té době vůbec nic neříkalo a ani označení „investor“, které stálo na cedulce, mu příliš nepomohlo. Asi až o pět let později, kdy už měl svou vlastní makléřskou firmu Atlantik, se s tímto jménem setkal znovu a souvislosti mu začaly do sebe zapadat.

Co dál?

Protože Daniel Gladiš začal podnikat velmi brzy a podařilo se mu několik výhodných investic, časem se dostal na profesní křižovatku, kde se začal rozhodovat, co dál. Nabízela se možnost, že si bude pohodlně a bezstarostně spravovat pouze své nabyté finance a dále je jen zhodnocovat. Ovšem to se mu zdálo málo, proto se rozhodl založil Vltava Fund a tím umožnil externím akcionářům se připojit. 

Daniel Gladiš o vytrvalosti a trpělivosti

Daniel věří, že investování a vytrvalostní sport jedno společné - obojí dlouho trvá, ale vždy se výsledek dostaví. Sám je velmi trpělivý a uvědomuje si, že investiční horizont může být jakkoli dlouhý. Připouští, že vytouženého cíle mohou dosáhnout až jeho děti. Daniel Gladiš se nám přiznal, že když mu při běhu na lyžích jde opravdu do tuhého, opakuje si mantru: „Dávej nohu před nohu, o ostatní se nestarej, výsledek se dostaví.“ Možná právě toto je celé know-how takto úspěšného investora.

Co se ve videu ještě dozvíte?

 • jestli se dá naučit trpělivosti
 • jaké investiční rady získal od svých rodičů a jak on sám vede své děti
 • jak on sám má rozložené portfolio
 • která byla Danielovo největší osobní investice
 • kterou formu investování vidí jako nejvýhodnější
 • jak by měl správně vypadat ideální portfoliomanažer
 • zda je pravděpodobné, že koronavirová situace způsobí ekonomickou krizi
 • a mnoho dalšího

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Podcast Daniel Gladiš na spotify
Podcast Daniel Gladiš na apple podcast
Page 1 of 4

Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům

angle-double-right
angle-double-left